Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Wyniki wyborów prezydenckich uzależnione od... pieniędzy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-16 10:48

W kończącej się na Ukrainie kampanii wyborczej kandydat, który nie miał odpowiednich środków finansowych nie miał szans na przebicie się do pierwszej trójki pretendentów. Wybory prezydenta odbędą się jutro.

Płacić trzeba było za umieszczenie materiału o danym kandydacie w gazecie, czy w programie telewizyjnym. Tetiana Tarasenko z tarnopolskiego oddziału pozarządowego Komitetu Wyborców Ukrainy powiedziała, że takie informacje w prasie były bardzo łatwo rozpoznawalne, miały taką samą treść i tytuły. „W listopadzie najwięcej było artykułów popierających Julię Tymoszenko i przeciwko jej oponentom" - dodaje w rozmowie z Polskim Radiem.

Bardzo małymi środkami finansowymi dysponował na przykład sztab Anatolija Hrycenki, który nie był popierany przez oligarchów. Petro Landiak, który reprezentuje tego kandydata w Tarnopolu nie ukrywa, że rzadko był on gościem mediów. Na przykład w czerwcu, kiedy Anatolij Hrycenko przyjeżdżał na otwarcie swojego biura, zorganizowano konferencję. "Jednak dziennikarze uzależnili napisanie artykułów od ewentualnego wynagrodzenia od sztabu wyborczego" - mówi Landiak.

Podobne sytuacje miały miejsce we wszystkich mediach, zarówno regionalnych jak i ogólnokrajowych. Stosowane w poprzednich wyborach instrukcje dla dziennikarzy od władz zostały zastąpione przez pieniądze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.