Facebook Google+ Twitter

Ukraina żąda obniżenia cen gazu. Kolejna "wojna gazowa"?

Ukraina chce obniżenia cen za gaz. Obecne ukraińskie władze szukają rozmaitych sposobów, aby zawartą w 2009 roku przez Julię Tymoszenko umowę zmienić. Rosja natomiast nie chce żadnych renegocjacji porozumień gazowych.

Władze w Kijowie chcą zmiany niekorzystnych umów gazowych zawartych przez rząd Julii Tymoszenko w 2009 roku, ponieważ uważają, że jej zapisy szkodzą ukraińskiej gospodarce. Rosja natomiast nie przewiduje żadnych zmian.

Na dodatek wczorajsze rozmowy szefów dyplomacji Rosji (Siergiej Ławrow) i Ukrainy (Konstantin Griszczenko) nic nie dały. Moskwa ostrzega Kijów przed próbą jednostronnej weryfikacji umów i zapowiada, że jest gotowa bronić swoich racji w procesach sądowych.

Czytaj również: UE zakazuje importu ropy naftowej z Syrii

Ukraina uważa zaś, że rosyjskie ceny gazu są zawyżone i aby zmienić tę niekorzystną sytuację, chce zlikwidować koncern Naftogaz. Ten krok, zdaniem ukraińskich władz, pozwoli na wygaszenie niekorzystnej umowy.

Jest jednak i druga strona medalu. Jeżeli Janukowycz zdecyduje się na likwidację Naftogazu, to może on wpaść w pułapkę, taką samą jak Białoruś - która, jak wiemy, nie wyszła na tym dobrze.

Napięta sytuacja między Rosją a Ukrainą może spowodować kolejny konflikt gazowy, podobny do tego z przełomu 2008 i 2009 roku. Wtedy to mieliśmy dwutygodniowe przerwy w dostawie gazu z Rosji do Europy Zachodniej.

Konflikt został rozwiązany, gdy ówczesna premier Ukrainy Julia Tymoszenko porozumiała się z premierem Rosji Władimirem Putinem, że cena błękitnego paliwa dla Ukrainy wyniesie 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Była premier jest obecnie sądzona za wynegocjowanie takich cen. Zarzuca się jej przekroczenie pełnomocnictw przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Obecnie przebywa w areszcie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ten "baran", Pani Katarzyno był nie na miejscu. Poprawka już została naniesiona.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Gregorczyk
  • Karolina Gregorczyk
  • 06.09.2011 15:18

Żądać przez Ż barany!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.