Facebook Google+ Twitter

Ukraina żąda od Krymu anulowania referendum

Parlament Ukrainy zażądał od Autonomicznej Republiki Krymu odwołania zaplanowanego referendum. Tymczasem Parlament Krymu przyjął deklarację niepodległości, która została poparta w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie.

 / Fot. PAP/EPAJak podaje PAP we wtorek Parlament Ukrainy zażądał od Parlamentu Krymu anulowania zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum, podczas którego mieszkańcy mają podjąć decyzję w sprawie przyłączenia Autonomii do Rosji.

Rada Najwyższa w Kijowie stwierdziła, że referendum w obecnej sytuacji jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. Deputowani ukraińskiego parlamentu w rezolucji podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.

Jak podaje polskieradio.pl tekst deklaracji opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii: "Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 r. referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów."

Mieszkańcy Autonomii będą mieli do wyboru dwie opcje: czy są za ewentualnym włączeniem Krymu w skład Federacji Rosyjskiej lub czy popierają przywrócenie konstytucji Krymu z 1992 roku. Przywódcy UE i USA zapowiedzieli, że nie uznają wyników referendum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.