Facebook Google+ Twitter

Ukraina żąda przeprosin od Polski

Ukraina żąda wyjaśnień i przeprosin. Nie chodzi bynajmniej o trwające mistrzostwa EURO 2012, których współorganizatorami są te dwa kraje. Powodem do niezadowolenia stały się mało zabawne żarty Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego.

Jakub Wojewódzki Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic / Fot. SławekChcąc zabłysnąć inteligencją i znakomitym poczuciem humoru, panowie, podczas programu na antenie Radia Eska Rock, pozwolili sobie na kilka docinków pod adresem Ukrainek pracujących w Polsce. Miała to być reakcja na wtorkowy mecz Ukrainy z Anglią, podczas którego reprezentacja Ukrainy przegrała. Oto fragment „zabawnej” wymiany zdań:

Wojewódzki: A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą?
Figurski: No?
W: Zachowałem się jak prawdziwy Polak...
F: Kopnąłeś psa.
W: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę.

F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło...
Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę.

F: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
W: Eee... Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

Niby nic, niby śmieszne, ale nie w Polsce, a tym bardziej nie na Ukrainie. Zapewne dlatego akcja sprzeciwu wobec „chamstwa” dziennikarzy radia Eska Rock, zainicjowana na Facebook, w ciągu jednego dnia zebrała ponad 2 tys. wpisów.

Mimo zapewnień kierownictwa radia i samych prowadzących program, że ich zamiarem było potępienie i wyśmianie istniejących stereotypów, wydźwięk był zupełnie inny. Ukrainka, zatem, jest rzeczą, którą można wyrzucić z domu; jest człowiekiem drugiej kategorii, którego można potraktować dowolnie. Intencja może była inna, lecz nie o nią chodzi, lecz o to, co trafiło do słuchaczy w Polsce i na Ukrainie.

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych już wystosowało oficjalny protest do Warszawy, żądając publicznych przeprosin ze strony Wojewódzkiego i Figurskiego. Informacja nabrała rozgłosu we wszystkich ukraińskich mediach. Z pewnością nie umknie uwadze mediów światowych, które wykorzystają ja na potwierdzenie ksenofobii i rasizmu w Polsce nie tylko na stadionach, ale również w przestrzeni medialnej.

W Polsce szereg organizacji pozarządowych już wystosowali sprzeciw do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sprawa ma także trafić do prokuratury. Czy słusznie? Wyobraźcie sobie, że wasza matka wyjechała do pracy do Niemiec, aby zarobić na utrzymanie swojej rodziny w Polsce. Wyjechała z powodu biedy. Właśnie zdecydowana większość Ukrainek pracujących w Polsce, to matki w wieku od 30 do 50 lat.

Czy podobne żarty pod adresem Polek byłyby wyrazem dobrego poczucia humoru czy raczej arogancją? Nie chodzi bowiem o cenzurę, lecz o elementarne wyczucie sytuacji. Żart ma to do siebie, że ma być zabawny, a nie dotkliwy. Naśmiewanie się z Ukrainek w tak niesmaczny sposób zupełnie mnie nie bawi.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Bąbalina
 • Krzysztof Bąbalina
 • 26.06.2012 12:39

Ukraińskiemu MSZ nic do tego co leci w polskim radiu. Może żądać przeprosiń od radia, a nie od Polski. Jak chcą niech złożą pozew Esce. Państwo nie zarządza (przynajmniej oficjalnie) treścią prywatnych stacji. Rozumiem, że według ukraińskich standardów to normalne, że państwo cenzuruje wszystko. Ale widzę, że i u nas cenzura jakiś czas temu wróciła. PRL come back w formie prawicowo-katolickich partii. Niezly PO-PIS.
A tekst byl chamski, to fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 24.06.2012 22:03

A ja żądam uwolnienia Julii Tymoszenko !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciota jana
 • ciota jana
 • 24.06.2012 03:58

G. Wink-no nareszcie zmądrzałeś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-
 • -
 • 24.06.2012 03:49

Może wyślemy tego śmiecia na Ukrainę ,niech popracują nad jego charakterem Ukrainki.Mama go nie wychowała, to może obcy ludzie go uleczą z głupoty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
6104
 • 6104
 • 23.06.2012 17:09

Ależ my kochamy chamstwo i z lubością się w nim pławimy, dlatego Wojewódzki i jego przyjaciel Figurski z takim wielkim powodzeniem bawią rodaków. Bo nie ma znaczenia kto jaki ma status społeczny, jaki tytuł naukowy - chamstwo płynie wartkim strumieniem nie tylko w rynsztoku, ale wypływa z ekranu, ze sceny teatralnej, stron współczesnej literatury, z gabinetów profesorskich i z sali sejmowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Grzegorz Wasiluk - Ja się wcale nie oburzam "z powodu próby szerzenia pogardy względem naszej słowiańskiej siostry Ukrainy". Uważam, że takie wypowiedzi na temat kobiet są niedopuszczalne w ogóle. Niezależnie od tego kogo dotyczą.

Arkadiusz Gębka Dzisiaj 12:44
Najdotkliwszą reakcją na kiepski dowcip jest brak reakcji, zwłaszcza jeśli reakcji oczekuje celebryta...

Myślę, że w takiej jak ta sytuacji brak negatywnej reakcji nakręcił by pana "celebrytę" jeszcze bardziej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile znam wypowiedzi Pana Kuby Wojewódzkiego w iTVN powiedziałby, iż jego wypowiedzi satyryczne odzwierciedlają zachowanie "przeciętnego Polaka " do pięknej Ukrainki w okresie trwania meczów piłki nożnej na Ukrainie i w Polsce. Osobiście wolałbym, ażeby ten znakomity aktor i dziennikarz w tym temacie, ograniczał się do faktycznych cytatów "z życia wzięte"! Ale rozumiem, że na antenie "na gorąco" ma "pod ręką" przede wszystkim skecze satyryczne na aktualne życie polityczne....

Korpus polityczny Ukrainy zaś, powinna przede wszystkim uwolnić i przeprosić Panią Julię TYMOSCHENKO, bo to jest problem główny na Ukrainie! O czym ani na chwilę świat nie ma prawa zapominać; - także w okresie trwania mistrzostw EURO 2012! Pozdrawiam serdecznie całą płeć piękną Ukrainy :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładnie ze strony Autora oraz wszystkich przedmówców, że tak się oburzacie z powodu próby szerzenia pogardy względem naszej słowiańskiej siostry Ukrainy. Jeszcze raz: podzielam to oburzenie. Jedno pytanie: Kiedy zaczniecie podobnie reagować na podobne do napiętnowanej przez Was wypowiedzi pod adresem naszej drugiej wschodniosłowiańskiej siostry?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najdotkliwszą reakcją na kiepski dowcip jest brak reakcji, zwłaszcza jeśli reakcji oczekuje celebryta...
Procesy, dyskusje, powszechne oburzenie wzmagają zainteresowanie, którego Ci Panowie łakną jak kania dżdżu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar
 • Waldemar
 • 23.06.2012 12:08

Wszyscy potępiają tych dwóch chamów , a którzy nam Polakom psuja opinie .Są tylko naszymi obywatelami , niestety.Polacy tak nie robią , ci rodowici.

http://biznes.onet.pl/burza-wokol-slow-wojewodzkiego-i-figurskiego-msz-p,18515,5168451,1,onet-wiadomosci-detal

Politycy i internauci komentują również sprawę na Twitterze. "Jak długo jeszcze cała Polska będzie się wstydzić za dwóch żałosnych fagasów -Wojewódzkiego i Figurskiego? Kto powie STOP tym wieśniakom?!' - pisze dziennikarz Krzysztof Feusette. Bartłomiej Łęczek, współpracownik "Faktu" pisze z kolei: "Wczoraj galę na Stadionie Narodowym prowadził Michał "gwałcący Ukrainki" Figurski. Pytam ile mu za to zapłacili? Zresztą prowadził fatalnie". Sprawę komentuje również Katarzyna Pełczyńska, wiceminister spraw zagranicznych. "Takie wypowiedzi jak Wojewódzkiego i Figurskiego nigdy nie powinny mieć miejsca. Wstyd Panowie! Podzielam oburzenie MSZ Ukrainy "- pisze. Głos krytyki napłynął również ze strony dziennikarza Wojciecha Szackiego z "Gazety Wyborczej", na swoim Twitterze napisał: "Zdaje się, że poczucie humoru Wojewódzkiego pochodzi z importu; na żywo jest żenująco. zrozumiałe, że programy nagrywa z dużym wyprzedzeniem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.