Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Zasłonięto napisy w języku rosyjskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 16:38

W Zaporożu na Ukrainie zaklejono bądź zasłonięto wszystkie napisy w języku rosyjskim. Przyczyną była wizyta prezydenta Wiktora Juszczenki.

Ukraińcy przyzwyczaili się do tego, że przed przyjazdem prezydenta bądź premiera remontowane są drogi, płoty czy fasady domów. Tym razem jednak wizyta Wiktora Juszczenki w Zaporożu, gdzie większość mieszkańców mówi po rosyjsku, została poprzedzona masowym zaklejaniem wszystkich napisów w tym języku - na przykład szyldów reklamowych czy nazw sklepów - na trasie przejazdu głowy państwa. Przyczyną było fakt, że podczas swojej ostatniej wizyty Wiktor Juszczenko ostro skrytykował miejscowych urzędników za to, że przymykają oko na reklamy po rosyjsku, które widział z okien swojej limuzyny.

Większość Ukraińców mieszkających w miastach, poza zachodnią Ukrainą, wykorzystuje na co dzień właśnie ten język. W Kijowie jednak, gdzie także króluje rosyjski, przytłaczająca większość szyldów jest po ukraińsku. Z kolei w miastach wschodu i południa kraju, takich jak Zaporoże, Odessa, Dniepropietrowsk czy Donieck, trudno znaleźć jakikolwiek napis po ukraińsku, choć to właśnie on jest jedynym językiem państwowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.