Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Zdaniem Sądu Dom Polski należy do Związku Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 15:07

Sąd obwodowy w Mińsku zdecydował, że Dom Polski w Iwieńcu będzie zarządzany przez prorządowy Związek Polaków na Białorusi. Stołeczny sąd podtrzymał decyzje sądu rejonowego w Wołożynie, który uznał, że działacze Związku Polaków, którym kieruje Andżelika Borys bezprawnie zajmowali budynek.

W lutym milicja siłą przejęła Dom Polski w Iwieńcu, który do dziś pozostaje zamknięty. Na rozprawę do Mińska przyjechało kilkudziesięciu naszych rodaków z Grodna. Cześć z nich została wpuszczona na salę rozpraw, a pozostali czekali przed budynkiem sądu. Sędziowie zdecydowali, że budynek Domu Polskiego należy do prorządowego Związku Polaków, którego działacze już mogą rozpocząć w nim urzędowanie. Gdy salę rozpraw opuszczali przedstawiciele lojalnej wobec Mińska organizacji na ulicy podniosły się okrzyki "złodzieje" i "hańba".

Szefowa nieuznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków Andżelika Borys uznała wyrok za niesprawiedliwy. Podobnie uważa była dyrektor Domu Polskiego w Iwieńcu Teresa Sobol. Obecny na rozprawie konsul Marek Martinek zapowiedział, że wyrok zostanie zaskarżony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.