Facebook Google+ Twitter

Ukraina: zrobimy wszystko dla upamiętnienia ofiar Wołynia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-10 19:50

Minister Kancelarii Prezydenta, Michał Kamiński podczas spotkania na Ukrainie z przedstawicielami ukraińskich władz podkreślił, że Polska ma prawo upamiętnić wydarzenia, do których doszło na Wołyniu. Kamiński podkreślił, że musimy mówić o zbrodniach, które tam zostały dokonane, ale nie musimy obarczać winą całego narodu ukraińskiego.


Strona ukraińska zapewniła, że większość Ukraińców- w tym elita- jest gotowa "pochylić głowy" nad ofiarami Wołynia.

Wiceszef sekretariatu prezydenta Ukrainy Ołeksandr Czałyj potwierdził, że władze zrobią wszystko, aby rocznica wydarzeń wołyńskich została odpowiednio upamiętniona i by nie doszło do jakichkolwiek nietolerancyjnych działań. Szczegóły ceremonii zostaną ustalone.

Michał Kamiński zaznaczył, że podczas spotkania poruszono także inne kwestie, takie jak: współpraca kulturalna, w tym wspólna produkcja filmów. Omówiono też sprawę nowych przejść granicznych i oraz wymiany gospodarczej.
Strony ustaliły także, że polski MON wyśle do Kijowa swojego przedstawiciela, który będzie doradcą do spraw NATO ukraińskiego ministra obrony.

Minister Michał Kamiński dodał, że prace komitetu prezydentów Polski i Ukrainy byłyby o wiele mniej efektywne, gdyby nie udział w nich reprezentantów rządu Donalda Tuska.

Do Winnicy przyjechało pięciu polskich wiceministrów. Ustalono także, że 11 listopada prezydent Wiktor Juszczenko odwiedzi Polskę, a Lech Kaczyński przyjedzie na Ukrainę w tym samym miesiącu na obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu.

Wcześniej, we wrześniu odbędzie się forum biznesowe w Doniecku, gdzie poruszony zostanie temat EURO 2012.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.