Facebook Google+ Twitter

Ukraińcy mówią dość! 14 maja nastąpi Dzień Gniewu

14 maja na Ukrainie nastąpi Dzień Gniewu. Jest to bezterminowa akcja protestacyjna przeciw prowadzonej dotychczas polityce gospodarczo-społecznej oraz uzurpacji władzy na Ukrainie. Tak mówi Oleksandr Danyluk, szef ruchu "Wspólna sprawa".

Flaga Ukrainy / Fot. Wikimedia CommonsKoordynator przyszłej akcji protestacyjnej zapowiada, że 14 maja w Kijowie w Parku Maryńskim (wybór miejsca jest nieprzypadkowy - w pobliżu znajdują się siedziby Parlamentu i Rady Ministrów) zostanie rozstawione miasteczko namiotowe. Będzie ono głównym ośrodkiem protestujących.

Jakie są postulaty organizatorów akcji? Przede wszystkim stowarzyszenie "Wspólna sprawa" poprzez swojego lidera zapowiada walkę o przerwanie niekorzystnej polityki społeczno-gospodarczej prowadzonej przez tandem Janukowycz - Azarow.

Kolejnymi postulatami są: zaprzestanie uzurpacji władzy, przywrócenie obywatelom prawa do demokracji (wolne wybory), a także działania zmierzające do przywrócenia porządku konstytucyjnego na Ukrainie. Jak podkreśla Oleksandr Danyluk - zdaje on sobie sprawę z faktu, iż proponowane postulaty nie zostaną zrealizowane w ciągu jednego dnia.

Niemniej ma on nadzieje, że planowana akcja protestacyjna na terenie całej Ukrainy wymusi na rządzących zmianę polityki.

Warto także dodać, że przeważająca Ukraińców jest gotowa do wzięcia udziału w akcjach protestacyjnych, jeśli ich warunki bytowe będą ulegały dalszemu pogorszeniu. Tak wynikało z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa w kwietniu b.r.

Wyniki sondażu pokazują jasno: 54 proc. Ukraińców chce protestować, jeśli ich sytuacja bytowa nadal będzie się pogarszała, 23 proc. respondentów jest gotowa znosić trudną sytuację życiową byleby tylko na Ukrainie panował spokój.

W sondażu zapytano Ukraińców z jakich powodów są gotowi do udziału w legalnych akcjach protestacyjnych?

Przeważająca liczba respondentów jest gotowa do protestu kiedy dojdzie do: znaczącej podwyżki na niezbędne towary (42,5 proc.), niewypłacania pensji (34,2 proc.), zbyt niskich pensji (29,2 proc.), złamania praw człowieka (15,4 proc.), zewnętrznej interwencji w wewnętrzne sprawy Ukrainy (11,4 proc.), dymisja prezydenta (9,9 proc.). 26 proc. obywateli Ukrainy zadeklarowało, że nie wyjdzie na ulice w żadnym wypadku, zaś 7,5 proc. - nie ma zdania w tej sprawie.

Więcej o sondażu można przeczytać tutaj: Korespondent.net

Oleksandr Danyluk znany jest przede wszystkim z protestów przeciwko kodeksowi podatkowemu. Trwał on on 22 listopada do 3 grudnia 2010 roku na Majdanie. Społeczne protesty spowodowały, że Janukowycz zawetował on przepisy podatkowe. Gdyby tego nie zrobił uczestnicy protestu gotowi byli wszcząć procedurę usuwającą Janukowycza ze stanowiska prezydenta Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Robercie, w pełni się z Panem zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niszczenie Ukrainy uderza w demkorację i Polskę. Wzmacnia Rosję. Powinno nam wszystkim zależeć by działo się tam jak najlepiej, by ludzie mieli lepiej i sprawiedliwiej. Szybciej znikną nacjonalizmy i niezrozumienie. Polska powinna być aktywna w tym co się tam dzieje. I w tym jak jest traktowany ten kraj w UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 12.05.2011 13:17

Dopóki gospodarką trząść będą oligarchowie, niewiele dla dobra ludzi się zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję....też bym chciała żeby tam było lepiej. Przecież ten kraj podobnie jak Polska MA PRZED SOBĄ PERSPEKTYWY - te dobre. Będę się przy tym upierała i tego trzymała :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciężko im się dziwić;/ Wszechobecna korupcja (właściwie podstawowa pensja, gdy państwo nagminnie ich nie wypłaca, o skandalicznie niskim poziomie nie wspominając), zero przyszłości bez układów, potworne społeczne rozwarstwienie - głód, a obok pałace oligarchów...

Kiedy już lata temu pierwszy raz tam pojechałem.. przestałem narzekać na Polskę;/

Oby tym razem (nie, jak po bezowocnej pomarańczowej rewolucji) coś udało się zmienić. Świetnie, że o tym piszesz:)) 5 i pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.