Facebook Google+ Twitter

Ukraińcy nie chcą do UE?

To nie prawda, że większość Ukraińców popiera przyłączenie się Ukrainy do UE. Najnowsze badania pokazują, że sympatie polityczne zmieniły się na niekorzyść integracji z Zachodem.

BUDUJEMY EUROPĘ W UKRAINIE / Fot. www.partyofregions.uaNaciski ze strony UE w sprawie Julii Tymoszenko, będącej na Ukrainie osobą kontrowersyjną, a w Polsce uznawaną za święta, doprowadziły nie tylko do wycofania się Kijowa z podpisania umowy, ale również do zmniejszenia liczby zwolenników integracji europejskiej. Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w dniach 9-20 listopada, za wstąpieniem Ukrainy do UE opowiedziało się 38 proc. Ukraińców. Tyle samo poparło przyłączenie się do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Ukraińskie społeczeństwo podzielone jest dokładnie na pół. Największym poparciem idea integracji europejskiej cieszy się wśród młodzieży w wieku do 29 roku. Stąd, nic dziwnego, że na ulice ukraińskich miast wyszli studenci. Wśród osób starszych odsetek euroentuzjastów konsekwentnie maleje – im więcej lat, tym większe poparcie dla integracji z Rosją. W porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami, liczba tych, którzy widzieliby Ukrainę w UE zmniejszyła się. Jak pokazują dane Cenrum Razumkowa, w grudniu 2012 roku integrację europejską popierało aż 48 proc. respondentów. Jeżeli zaś pytanie o UE pojawiało się w kontekście Unii Celnej, odsetek poparcia spadał do 42 proc.

Oczywistym jest, że Kijów nie podpisze jutro umowy o stowarzyszeniu, tak samo, jak oczywistym jest to, że nie będzie drugiej „pomarańczowej rewolucji”. Po zakończeniu godzin rektorskich studenci wrócą na zajęcia, a podzielona opozycja będzie nadal walczyć o przychylność ulicy. Problem polega jednak na tym, że po „pomarańczowej rewolucji” Ukraińcy nie ufają skompromitowanej opozycji - wolą złą władzę, która rządzi twardą ręką, niż dobrą opozycję, traktującą demokrację jako samowolę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.