Facebook Google+ Twitter

Ukraińscy posłowie piszą do Sejmu RP: uznajcie rzeź wołyńską za ludobójstwo

148 ukraińskich posłów podpisało pismo skierowane do marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz z apelem, by rzeź wołyńska została uznana za ludobójstwo.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej / Fot. Piotr Waglowski, domena publiczna Ukraińcy posłowie, deputowani Partii Komunistycznej i rządzącej Partii Regionów zwrócili się z prośbą do Sejmu o zmianę kwalifikacji rzezi wołyńskiej w uchwale upamiętniającej wydarzenia z 1943 roku, kiedy Ukraińska Powstańcza Armia rozpoczęła eksterminację Polaków zamieszkujących Wołyń należący przed wojną do II RP. Dotychczas Ukraińcy sprzeciwiali się określaniem w ten sposób zbrodni wołyńskiej.

W liście napisano, że prawda o ofiarach rzezi: "Białorusinach, Polakach, Żydach, Cyganach, Rosjanach i Ukraińcach" (w takiej kolejności) musi być utrwalona, jeśli przyjaźń polsko-ukraińska ma być trwała. Autorzy pisma przestrzegają też przed nastrojami "ksenofobicznymi i neonazistowskimi na Ukrainie".

Apel ukraiński odnosi się do uchwały przegłosowanej w dniu 12 lipca 2013 r., w której pozostawiono sformułowanie „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”, jakim eufemistycznie usiłowano zakamuflować pojęcie "ludobójstwo".

Czytaj także: Sejm uchwalił ustawę. Zbrodnia wołyńska to nie ludobójstwo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.