Facebook Google+ Twitter

Ukraińscy śledczy nie dowiedli, że Berkut strzelał na Majdanie

Komisja śledcza parlamentu Ukrainy nie znajduje dowodów przemawiających na niekorzyść funkcjonariuszy Berkutu. Specjalna jednostka milicji była podejrzewana o strzelanie do protestujących na Majdanie. Nie jest to jednak koniec dochodzeń.

Funkcjonariusz Berkutu mierzący do protestantów na Euromajdanie; 19.01.2014. By Mstyslav Chernov/Unframe/http://www.unframe.com/photographers/102-mstyslav-chernov.html (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Com / Fot. Mstyslav Chernov/Unframe/http://www.unframe.com/photographers/10 chernov.htmlMimo wyraźnych i oczywistych przesłanek nie potwierdził się udział sił Berkutu w strzelaniu do protestujących na Majdanie. Kijów, stolica Ukrainy była w lutym miejscem śmierci wielu osób. Pierwsze podejrzenia kierowano pod adresem funkcjonariuszy specjalnej jednostki milicji.

Komisja śledcza parlamentu Ukrainy doszła do wniosków odrzucających sprawstwo Berkutu w strzelaniu do ludzi zgromadzonych na kijowskim placu, po zapoznaniu się z wynikami ekspertyz amunicji używanej przez snajperów.

Szef komisji, Gienadij Moskal wierzy, że do demonstrantów mogli strzelać ludzie reprezentujący publiczne organizacje, a którzy wymknęli się spod kontroli swoich zwierzchników. "Ktokolwiek mógł przeniknąć w szeregi ruchu protestujących pod płaszczykiem walki z przeciwnikiem" - oznajmił Moskal podczas konferencji prasowej. Nie wyklucza, że może znaleźć potwierdzenie teoria o udziale ukraińskich sił specjalnych czy ministra spraw wewnętrznych i ich pomocników.

Komisja śledcza została powołana dla śledztwa w sprawie masakry na kijowskim Majdanie. Rozpatrzeniu poddano wszystkie przypadki naruszenia prawa jakie dotknęły uczestników akcji protestacyjnych od dnia 21 listopada 2013 roku. Zginęło ponad 100 osób, ponad połowa z nich została zabita 20 lutego.


źródło: itar-tass

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Głównym podejrzanym był Berkut. Rozumiem, że został zwolniony z zarzutów.

Estończycy dostarczyli "dowodów z amunicji" p. Ashton. Była z zachodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka niesłuszna władza? Myślałem, że legalna, konstytucyjna. Ciekawe, czy jak panu przyjdą pod dom panowie z młotem i sierpem i domagać się będą dobrowolnego oddania go, jako że był kupiony za środki, które nie do końca jasną dla kogokolwiek drogą zostały na pewno ukradzione ciemiężonemu przez burżuazyjną opresję ludowi pracującemu miast i wsi (a nawet jeśli żaden wyzysk bezpośrednio nie miał miejsca, to tak i tak był pan beneficjentem zgniłego kapitalizmu), to czy z miejsca odda go pan dzielnym rewolucjonistom walczącym o sprawiedliwość?

Janukowycz został wybrany dupokratycznie i obalony przez zamach stanu. W klasycznym państwie monarchistycznym zmiany na najwyższych stołkach dokonywało się często brudnymi zagrywkami, ale przynajmniej zgrubsza nikt nie udawał, że wykonuje wolę jakiegoś tam ludu. Natomiast tutaj mamy do czynienia z pogwałceniem przez "lud" ustanowionego przez siebie samego (oczywiście teoretycznie, ale lud zawsze "rządzi" tylko teoretycznie) wcześniej prawa, tak więc jest to głupawa hipokryzja i niezdecydowanie. Ponadto, jeśli nowy rząd również ma być dupokratyczny, to ni mniej ni więcej tak, jakby Jasio, przegrywając w warcaby zmiótł w irytacji wszystkie figury z planszy i warknął, że gramy jeszcze raz.

Natomiast jaki będzie kurs polityczny nowego rządu to nie ulega wątpliwości: pożyczki, pożyczki, pożyczki, subsydia z UE i nieskończony dodruk pieniądza - byle by ten burdel jakoś trzymać w rydzach. A jak wkrótce wraz z UE ten cały przebrzydły socjał, keynesizm i degrangolada się zawali... a niech tam, przecież ich kadencja i tak trwa tylko kilka lat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesłuszna władza wydala niewłaściwe rozkazy, które zostały dobrze wykonane na słusznie protestujących ludziach. Wielu słusznie protestujących nie żyje, a pracownicy aparatu niesłusznej władzy pójdą na słusznie zasłużoną emeryturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie doświadczenia stanu wojennego i późniejszych, bardzo późnych, spóźnionych, a nawet opóźnionych procesów dają pewne wyobrażenie na ten temat. Oczywiście, nie jest to pewna przepowiednia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bodaj najważniejsza informacja dotycząca Ukrainy. Przecież obalenie legalnych władz i obecny stan wojny domowej wziął się z "strzelania Berkutu do ludzi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.