Facebook Google+ Twitter

Ukraińscy sportowcy wyjeżdżają z Soczi, MKOl zimny jak zawsze

Zamieszki trwające na Ukrainie spowodowały, że kolejni sportowcy z tego kraju rezygnują z występu na igrzyskach olimpijskich. Co na to MKOl? Władze komitetu wciąż nie zgadzają się na założenie czarnych opasek.

 / Fot. EPA / SERGEY ILNITSKYMKOl jest bardzo restrykcyjny jeśli chodzi o jakiekolwiek symbole. Już wcześniej władze komitetu olimpijskiego pogroziły palcem Norwegii za to, że jedna z zawodniczek, Astrid Jacobsen, założyła czarną opaskę. Ten symbol miał wyrażać żałobę zawodniczki po stracie brata, który zmarł dzień przed jej występem. Na członkach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie zrobiło to jednak wrażenia, szefowie instytucji pozostali zimni jak skała i dali do zrozumienia, że na tego typu gesty nie ma miejsca na olimpiadzie.

Teraz sprawa jest jeszcze poważniejsza. Na Ukrainie wybuchły zamieszki i zawodnicy z tego kraju chcą zwrócić uwagę na to, co się dzieje w Kijowie. Ukraiński komitet olimpijski złożył prośbę do szefów międzynarodowego komitetu o zgodę na występ z czarnymi opaskami, lecz MKOl tę prośbę odrzucił. Niektórzy sportowcy nie przyjęli tego do wiadomości, jak na przykład alpejka Bogdana Matsotska, która co prawda nie startowała w slalomie gigancie, ale z opaską na ramieniu kibicowała swoim koleżankom z trybun, co nie umknęło uwadze kamer.

Matsotska poinformowała, że rezygnuje z dalszego udziału w igrzyskach i wraca do kraju. W jej ślady zamierzają iść inni zawodnicy, którzy są przejęci wydarzeniami w kraju, ale też zniesmaczeni zachowaniem MKOl.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski stara się nie mieszać do polityki i to wydaje się być słuszne. Jednak są sytuacje, w których trzeba umieć się odpowiednio zachować. Idea olimpijska jest szczytna, ale kiedy spotyka się ona ze śmiercią, bólem po stracie bliskich czy groźbą wojny domowej, powinno być w niej miejsce na moment zadumy. Ta drobna opaska, która przecież nie ma nic wspólnego z poglądami politycznymi, taką zadumę przywołuje. Szkoda, że MKOl jest instytucją zbyt zimną i skostniałą, żeby to zrozumieć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.