Facebook Google+ Twitter

Ukraińska kobieta-pilot stanie przed sądem w Rosji

Nadieżda Sawczenko stanie przed rosyjskim sądem. Będzie musiała stawić czoła procesowi, w którym zostaną jej postawione zarzuty dokonania zbrodni wojennych. Najpoważniejszy z nich to współudział w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy.

Jedna z amfibii typu Azow, wchodzących w skład batalionu Jak podały dzisiaj rosyjskie środki masowego przekazu 31-letnia pani porucznik dostała się w ręce rosyjskich sił bezpieczeństwa "na terytorium Rosji". Według oficjalnej wersji nastąpiło to w okolicznościach dla niej niezbyt chlubnych; usiłowała uciec w głąb ogromnego kraju w tłumie uchodźców, przebrana w cywilne ciuchy. Nieoficjalnie krąży nie bezpodstawna pogłoska, że została przekazana władzom rosyjskim przez armię powstańczą.

http://www.vesti.ru/doc.html?id=1778674

Zarzuca się jej w szczególności to, że w dniu 17 czerwca b. r. jako nawigator na śmigłowcu bojowym Mi-24 naprowadziła moździerze nacgwardii na grupę uchodźców usiłujących opuścić niszczone przez ukraińską artylerię miasteczko Scziastie w regionie ługańskim. Do tej grupy skierowała się grupa trzech dziennikarzy rosyjskich, by przeprowadzić z nimi wywiad dla sieci telewizyjnej WGTRK. W wyniku oddania w kierunku tej grupy nieuzbrojonych cywilów salwy z moździerzy poległa większość uchodźców i dwaj dziennikarze: Ukrainiec z pochodzenia Igor Korneliuk i żonaty z obywatelką ukraińską Anton Wołoszyn. Obaj pozostawili po sobie wdowy i osierocili małe dzieci. Dekretem prezydenta Putina przyznano im pośmiertnie Medal Walecznych, w związku z czym urządzono im pogrzeb na koszt państwa z honorami przysługującymi poległym żołnierzom.

To wydarzenie można uznać za pierwszy akt odwetu za utratę Słowiańska i Kramatorska, a także sposobność do podkreślenia zbrodniczości wojsk rządowo-oligarchicznych przez propagandę moskiewską, a z drugiej do dalszego robienia bohaterki z tej 31-letniej weteranki wojny w Iraku przez kijowską. Dodatkowym punktem, który będzie podkreślać zwłaszcza strona rosyjska będzie z pewnością fakt, że dostała się do niewoli w wyniku skutecznej zasadzki separatystów na batalion "Ajdar", któremu w Rosji zarzuca się bestialskie wymordowanie (spalenie żywcem w ich domach) części mieszkańców Scziastia. Batałion został rozbity; w większości wystrzelany, pozostali przy życiu rzucili broń. Pani porucznik znajdowała się wtedy w składzie tego batalionu jako oficer naprowadzający lotnictwa. Jest to również cios w prestiż ukraińskiej armii, która jeszcze kilka dni temu obiecywała. że uwolni tego ważnego jeńca:


Zarazem jednak jest to wydarzenie o sporym znaczeniu politycznym w rozgrywce o Donbas i Ukrainę, ponieważ Centralne Biuro Dochodzeniowe Federacji Rosyjskiej prowadzi śledztwo przeciw głównym koordynatorom operacji słowej na południowym wschodzie Ukrainy. Dzisiaj jeden z moskiewskich sądów (ten sam, przed którym zapadł wyrok skazujący na Chodorkowskiego) wydał nakaz aresztowania ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Awakowa, uznawszy za uzasadnione zarzuty podżegania przez ministra do zbrodni wojennych, a także zawiązania spisku w celu dokonania porwań i skrytobójstw. Proces pani porucznik Sawczenko, o ile rzeczywiście do niego dojdzie, będzie można uznać za swego rodzaju memento, a także probierz stanowczości rosyjskiego państwa wobec wojny domowej na Ukrainie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Nasza wojna, nie nasza wojna? Tyle wojen domowych przeorało Ukrainę i Rosję. Dzięki Bogi spokój mamy w Polsce. Za jaką cenę? Czekam na kolejne artykuły pana Wailuka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Możliwe że tak, bo będzie Pan miał gdzie uciec przed pałami rozmaitych bojówek. Oczywiście pisać można pod pseudonimem i tak kiedyś zrobiłem chwaląc kulturę romską akurat mi dobrze znaną i piękną i aby podporządkować się anonimowości w starcie w konkursie na najlepszy materiał w pewnym portalu. Aby pokazać uczciwie taki konflikt nie wystarczy odwaga czy zasłona. Może Panu coś powie słowo "Święte krowy".Może gdzieś rozwinęe dalej tę myśl, ale nie dzisiaj bo zarwałem poprzednią noc. Zatem Spokojnej Nocy, dobranoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ten konflikt polsko - romski nabrzmiewa przede wszystkim w Andrychowie( bodaj 2 dni temu TVP Info na żywo program stamtąd na ten temat nadawała), skąd pochodzi pan Adamik i który narzeka na brak artykułów na ten temat. Więc kto ma o tym pisać? Ja z Ostrowca Świętokrzyskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenię każdy materiał o Ukrainie na W24. dzieki za to! Może tylko jeden konflikt międzyludzki w Polsce niebezpiecznie nabrzmiewa w Polsce, mianowicie polsko - romski. Nie wiem czemu nie ma na ten temat nic w w W24? Czt Romowie mieszkają na UKrainie i czy dostają takie świadczenia jak ich pobratymcy w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak mi dyskusji o Ukrainie, która kocham bo znam wielu wspaniałych artysyopw stamtąd i widok dzisiaj w telewizji spalonego Sławiańska mną wstrząsnął. Jak pomóc uspokoić sytuację? Mamy XXI wiek a toczy się wszystko jak 3000 lat temu. Straszne! Boże pomóż UKrainie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Centralne Biuro Dochodzeniowe FR opublikowało listę ukraińskich zbrodniarzy wojennych, odpowiedzialnych jego zdaniem za porwania, skrytobójstwa, zbiorowe mordy i rozstrzeliwania na tle nienawiści politycznej i etnicznej, celowe ataki lotnicze i artyleryjskie na cele cywilne. Zapowiedziano, że zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki w celu ustalenia miejsca ich pobytu, a następnie zmuszenia do poniesienia odpowiedzialności karnej. W przypadku uznania kogoś z nich winnym przez ławę przysięgłych grozi im najwyższy wymiar kary - 25 lat ciężkich robót, wymierzany w Rosji za czynny udział w aktach terroru i zbrodnie przeciw ludzkości. Oskarżenie z tego ostatniego artykułu sprawia, że w świetle prawa miądzynarodowego porwania tych osób przez rosyjskie służby/siły specjalne będą legalne. Wygląda na to, że Putin zaczyna tracić cierpliwość i jedna z jego zapowiedzi zostanie spełniona:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedorzecznością i szaleństwem jest pozwalanie kobietom na branie udziału w walkach na linii ognia. Ich przyrodzoną rolą jest dawanie i strzeżenie życia ludzkiego, a nie odbieranie go. Tę kobietę postawiono już niemal na piedestał jakiejś nowej Joanny d'Arc. Tylko, że ta ostatnia nie włóczyła się po kraju z bandami najemników mordującymi bezbronnych i walczyła w obronie prawowitej władzy, a nie po stronie jakiejś rewolucji. Zaś, chcąc pozostać przy przykładzie historii Francji, Donbas należy się Poroszence tak samo jak Ludwikowi XIV należały się Niderlandy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Boże, wojna to absurd. Największy z możliwych absurdów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.