Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4487 miejsce

Ukraińska kwatera Hitlera atrakcją turystyczną?

Władze ukraińskiego miasta Winnica zapowiedziały przekształcenie pozostałości po jednej z kwater Adolfa Hitlera w atrakcję turystyczną.

Pozostałości po Wehrwolfie. / Fot. Håkan Henriksson/CC/commons.wikimedia.orgUkraińskie plany dotyczą kompleksu Wehrwolf, znajdującego się nieopodal położonego w centralnej Ukrainie miasta Winnica. W dawnej kwaterze wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera powstać ma muzeum.

"Nadszedł czas, aby siedziba Wehrwolf stała się atrakcją turystyczną, pomnikiem ofiar faszyzmu" - powiedział przedstawiciel lokalnych władz Mykola Djiga, cytowany przez ukraińską agencję informacyjną UNIAN. Dijga dodał także, że "muzeum powinno przypominać o czasach przez jakie przeszli ludzie, ich poświęceniu i heroizmie. Powinien także pokazać twarz faszystowskiego wroga".

Otwarcie Wehrwolfu dla zwiedzających zapowiedziano na kolejną rocznicę Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem, obchodzoną w Federacji Rosyjskiej oraz innych państwach ZSRR 9 maja.

Kwatery główne Hitlera. / Fot. Dna-Dennis/CC/commons.wikimedia.orgFHQ, czyli Główna Kwatera Wodza

Bezpośrednio przed wybuchem II Wojny Światowej i już po zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę i inne kraje kontynentu, naziści wybudowali na terenie całej niemalże Europy kilkanaście kompleksów wojskowych, które służyć miały potrzebom Adolfa Hitlera. Niezależnie od miejsca, z którego dowodził on niemiecką armią, jego siedziba otrzymywała miano "Führerhauptquartier" (FHQ - Główna Kwatera Wodza).

Kompleks Wehrwolf wzniesiony został w 8 miesięcy, w okresie od września 1941 do kwietnia 1942 roku. Jego konstrukcją zajęła się Organizacja Todt, powołana w 1938 roku w celu budowy różnych obiektów wojskowych. W skład Wehrwolfu weszło łącznie 80 najróżniejszych obiektów, w tym nawet basen kąpielowy. Do ich budowy naziści wykorzystali blisko 11 tys. sowieckich jeńców wojennych oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Blisko 2 tys. z nich zmarło w trakcie prac, a kolejnych 4 tys. zostało rozstrzelanych przez niemieckich zbrodniarzy. Większość budynków hitlerowskiego kompleksu została wysadzona przez wycofujących się Niemców, a dzieła zniszczenia dokonali po wojnie żołnierze radzieccy.

Adolf Hitler i Benito Mussolini oglądający zniszczenia po wybuchu bomby, która uśmiercić miała wodza III Rzeszy. / Fot. Autor nieznany/CC/Bundesarchiv/wikimedia.orgTakże w Polsce znajdują się trzy obiekty, używane w czasie wojny jako Główne Kwatery Wodza - w Strzyżowie, Tomaszowie Mazowieckim oraz najsławniejsza kwatera położona w Ketrzynie, zwana Wilczym Szańcem. Właśnie tam, 20 lipca 1944 roku przeprowadzono nieudany zamach bombowy na życie Adolfa Hitlera.

Zobacz także:
Rodzinna wycieczka do Czarnobyla?
Niemcy dorabiają sobie legendę o ruchu oporu?
Koniec z parodiowaniem Hitlera?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z pewnością wiedzą co robią. Będzie to niczym magnes przyciągający nie tylko turystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najsłynniejsza kwatera Hitlera w Polsce położona jest w Gierłoży k. Kętrzyna. Robi niesamowite wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.