Facebook Google+ Twitter

Ukraińskie paczki papierosów z odstraszającymi obrazkami. Zniechęcą palaczy?

Komisja Europejska właśnie rozważa ujednolicenie ostrzeżeń na paczkach papierosów, a nasi wschodni sąsiedzi już wprowadzili nowe prawo, dotyczące wyglądu opakowań w jakich będą one sprzedawane.

 / Fot. Tomasz Sienicki/CC BY-SA 3.0Zgodnie z ustawą Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy, od 4 października bieżącego roku producenci wyrobów tytoniowych zobowiązani są do umieszczenia na opakowaniach ostrzeżenia nie tylko w formie tekstu jak dotychczas, ale również jednego z dziesięciu obrazków, przedstawiających zgubne następstwa nałogu tytoniowego, jak również mające na celu zapobiec pierwszemu sięgnięciu po papierosa. Zgodnie z nowymi przepisami, 50 proc. przedniej strony paczki będzie zajmował napis "Palenie zabija", natomiast na 50 proc. tylnej strony opakowania umieszczony będzie obrazek wraz z tekstem. Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, graficzna przestroga działa na świadomość palacza 60 razy bardziej efektywnie niż tekst.

Póki co, ponad dwa tygodnie od wprowadzenia w życie nowego prawa, na półkach sklepów i kiosków ciężko znaleźć "nowe" paczki papierosów. Spowodowane jest to tym, że producenci wprawdzie zobowiązani są do wytwarzania opakowań według nowego wzoru, jednak mają również prawo do sprzedaży swoich wyrobów, które zostały wyprodukowane przed wejściem w życie ustawy. W tym momencie nikt nie jest w stanie nawet szacunkowo określić, ile starych paczek zgromadzonych jest w magazynach, sklepach czy fabrykach wyrobów tytoniowych. Według niektórych komentatorów ukraińscy producenci papierosów mogli specjalnie zwiększyć produkcję, wiedząc o zbliżającej się zmianie prawa i bojąc się spadku sprzedaży spowodowanym mniej przyciągającymi opakowaniami.

Zmiana opakowań jest już kolejnym działaniem podjętym przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Od 16 sierpnia na Ukrainie zabroniono reklamowania wyrobów tytoniowych, natomiast 16 grudnia wejdzie w życie zakaz palenia w restauracjach, pubach i kawiarniach. Zdaniem głównego lekarza Kijewskiego Miejskiego Ośrodka zdrowia Otto Stojki: "Następnym krokiem powinno być stworzenie reklamy socjalnej, przedstawiającej konsekwencje palenia. Powinniśmy brać przykład z Kanady, gdzie na paczkach papierosów znajdują się adresy internetowe i dane kontaktowe organizacji, które pomagają uzależnionym od nikotyny".

Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy twierdzi, że efekty większej kontroli nad rynkiem tytoniowym już są widoczne. Według niego, na Ukrainie można zaobserwować spadek zachorowań na dolegliwości, które są właściwe dla nałogu nikotynowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z jednej strony walczymy z nałogami poprzez różnego rodzaju regulacje. Z drugiej strony gdyby nie używki większość krajów europejskich miałaby problemy z wpływami do budżetu i samym budżetem...a z trzeciej strony ile to pieniędzy idzie na leczenie, profilaktykę etc...

I biznes się kręci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papierosy z odstraszającymi obrazkami kupowałam kilka dni temu na Lanzarote: zniszczone płuca, popsute zęby. Obrazek taki zajmuje połowę jednej strony opakowania, zaś napis:"Fumar mata" jest większy niż nazwa marki papierosów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.