Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19387 miejsce

Ukraińskie piramidy są starsze niż egipskie?

Najpierw Bośnia teraz Ukraina? Czy odkrywane są kolejne europejskie piramidy? Jakiś czas temu, pisząc o strukturach przypominających piramidy z Bośni, wspomniałem również o domniemanym odkryciu piramid na Ukrainie.

fot. www.bbc.comNajpierw Bośnia teraz Ukraina? Czy odkrywane są kolejne europejskie piramidy? Jakiś czas temu, pisząc o strukturach przypominających piramidy z Bośni, wspomniałem również o domniemanym odkryciu piramid na Ukrainie. 11 sierpnia pisał o tym serwis internetowy www.pravda.ru. Teraz o niezwykłym odkryciu donoszą inne serwis, między innymi BBC.

Ukraińscy archeologowie mówią, iż znajdujące na terenie ich kraju starożytne piramidy, są nawet starsze od piramid egipskich. Mają rzekomo liczyć 5000 lat i pochodzić z początków epoki brązu. Budowle miała wznieść wysoce zaawansowana cywilizacja, która w przeszłość zamieszkiwała tereny Ukrainy. W tym rejonie odnaleziono szereg budowli o przeznaczeniu religijnym. Ów kompleks składa się ze świątyń i ołtarzy. Podejrzewa się, że budowle zostały stworzone przez animistów czczących boga słońca.

Chociaż archeolodzy natknęli się w tych miejscach na groby, ich zdaniem mieszkający w pobliskich osadach ludzie, wykorzystywali piramidę do składania ofiar. I było to faktyczne przeznaczenie tego miejsca.

Cały kompleks zajmuje powierzchnię ok. 1200 metrów kwadratowych. Zdaniem archeologów budowle mogły być wykorzystywane jeszcze 2000 lat temu. Niestety, dotychczas nie udostępniono żadnych zdjęć z prowadzonych prac wykopaliskowych. Nie ma niczego, oprócz pojawiających się zdawkowych informacji.

Serwis BBC podaję, że ukraińska Akademia Nauk nastawiona jest bardzo sceptycznie do tych domniemanych, rewelacyjnych odkryć i już zapowiedziała, że zapoczątkuje własne badania w tym rejonie.

Coś musi jednak być na rzeczy, skoro na stronach BBC przeczytać możemy również o odnalezieniu dwutonowych glinianych płyt ułożonych w koła i sklejonych razem. Niestety brak jest bliższych informacji na ten temat.

Zdaniem Wiktora Kłoczko, który kieruje badaniami i pracami wykopaliskowymi, odkrycie, jakiego dokonano na Ukrainie ma znaczenie międzynarodowe. Kłoczko stwierdził, iż jest to pierwszy tego typy obiekt odnaleziony we wschodniej Europie. – Zmienia to całe nasze pojęcie o strukturze społecznej i poziomie rozwoju hodowców bydła i rolników, którzy byli bezpośrednimi przodkami większości europejskich ludów – mówi naukowiec. Pomimo, że wciąż nie wiadomo czym tak naprawdę są odkryte na Ukrainie budowle, już teraz podobno tworzone są plany budowy hotelu w miejscu lokalizacji domniemanych piramid. Wiadomo, odsłonięte budowle stały by się magnesem ściągającym dziesiątki turystów z całego świata.

Źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5322894.stm, The Guardian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.