Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińskie realia studenckie [Wywiad]

Karolina Sternik
Karolina Sternik
Olya Borisova i Galina Maleonchuk, które poznałam na Ukrainie w ramach wymiany studenckiej, opowiedziały mi wiele o funkcjonowaniu uniwersytetów na Ukrainie, możliwościach jakie mają tamtejsi studenci, stypendiach czy akademikach.

W jakim wieku rozpoczyna się dla Ukraińców przygoda ze studiami?
Olya: To zależy. Zasadniczo osoby, które wybierają się na studia mają od 17 do 18 lat. Na Ukrainie naukę rozpoczyna się w wieku siedmiu, czasami sześciu lat. Trwa ona 12 lat. Po szkole średniej, która kończy się maturą, możemy zdawać egzaminy na studia.

Wspomniałaś o maturze - jak wygląda ona w waszym kraju?
Galina: Maturę na Ukrainie zdaje się na koniec średniej szkoły. Obowiązkowymi przedmiotami są: język ukraiński oraz historii Ukrainy. Dodatkowo zdaje się trzy przedmioty wybrane, związane z profilem lub specjalnością danej szkoły.

W Polsce studia są zazwyczaj bezpłatne, chociaż istnieją również studia zaoczne, wieczorowe i prywatne, za które trzeba zapłacić. Jak wygląda to na Ukrainie?
Olya: Są studia płatne, natomiast na studia bezpłatne mają szansę ci, którym egzaminy na studia poszły najlepiej. Opłata za rok studiów zależy od uniwersytetu i wydziału. Uniwersytet sam określa cenę studiów. W Łucku rok studiów kosztuje średnio od 9 do 12 tys. złotych.

Polscy studenci w czasie studiów mogą mieszkać w akademikach. Ile kosztuje akademik, a ile wynajęcie mieszkania na Ukrainie?
Galina: Ukraińscy studenci mieszkający w akademikach płacą 100 dol. miesięcznie. Ja mieszkam w mieszkaniu, wynajmuję pokój i płacę 45 dol. miesięcznie.
Olya: Akademik kosztuje od 90-100 dol. miesięcznie. Studenci wynajmujący mieszkanie płacą od 350 do 500 dol. Według mnie wynajęcie pokoju w akademiku opłaca się bardziej od wynajęcia mieszkania.

W Polsce studenci mają możliwość otrzymania stypendium, które ułatwia im studiowanie. Czy wy na Ukrainie możecie liczyć na taką pomoc? Jaka jest wysokość stypendiów i kto ma szanse je otrzymać?
Olya: Zwykle stypendium wynosi 720 dol. Jeśli student doskonale zda sesję i średnia ocen wyniesie 5,0, stypendium może wynieść nawet 820 dol. Studenci, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej oraz ci, którzy wychowują się bez rodziców, mogą liczyć na stypendium w wysokości od 1 do 2 tys. dol. Istnieją także inne rodzaje stypendiów. W tym roku otrzymałam stypendium Prezydenta Ukrainy - 1300 hrywien. Mój uniwersytet współpracuje z innymi, wielu studentów uczestniczy w programach, które umożliwiają wyjazd na europejskie uczelnie w ramach wymiany.
Zz jakimi krajami współpracują wasze uniwersytety?
Galina: Uczelnia współpracuje z wieloma instytucjami zagranicznymi jak i uczelniami - m.in. z Polski i Niemiec. Współpraca przebiega w ramach programów wymiany studentów lub odbycia praktyki, stażu za granicą lub na innej uczelni na Ukrainie.
Olya: Tak, oczywiście. Nasz Uniwersytet współpracuje z innymi uniwersytetami. Wielu studentów ma możliwość podjęcia studiów za granicą: w Polsce, niekiedy i w Niemczech. Niektórzy studenci po uzyskaniu dyplomu bakalawra na Ukrainie, udają się do Polski lub innego kraju w celu podjęcia studiów drugiego stopnia i uzyskania tytułu magistra. Rok temu uczestniczyłam w wymianie studenckiej z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Bardzo ciepło wspominam ten czas i mam nadzieję, że jeszcze odwiedzę Polskę.

Dziękuje bardzo za rozmowę, życzę wam sukcesów na studiach i oczywiście zapraszam do Polski.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto