Facebook Google+ Twitter

Ukryte koszty planowanych odkrywek sięgają 10 mld zł rocznie

Nawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego.

Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo – Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica. Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności. Ekolodzy z Greenpeace zwracają uwagę, że tak ogromne koszty stanowią przesłankę, by zrezygnować z planów budowy kopalni odkrywkowych na rzecz rozwoju sektora energetyki odnawialnej i namawiają rząd do aktualizacji dokumentu strategicznego „Polityka Energetyczna Polski do 2030r.”, tak by uwzględniał on koszty zewnętrzne produkcji energii.

Ekspertyza prof. Kudełko to wyjątkowe polskie opracowanie naukowe, które w sposób kompleksowy analizuje koszty zewnętrzne produkcji energii z węgla brunatnego. Metodyka ich wyliczenia oparta jest o model makroekonomiczny, pozwalający w obiektywny sposób oszacować koszty powodowane przez emisję zanieczyszczeń gazowych sektora energii w takich kategoriach jak: utrata życia lub zdrowia, zniszczenie materiałów, straty w uprawach rolnych oraz bioróżnorodności a także zmiana charakteru użytkowania ziemi.

„Niedostrzeganie realnych kosztów energetyki węglowej jest w Polsce problemem”, zwraca uwagę dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych: „W Polsce świadomość tych kosztów jest niestety niska. Sprawia to, że podejmując decyzje o kształcie polskiej polityki energetycznej nasi decydenci działają w warunkach niepełnej informacji. A wtedy łatwo o błędy. Sporządzenie takiego szacunku jest szczególnie ważne, bowiem koszt zewnętrzny wytwarzania energii elektrycznej to realny koszt transakcji zawieranej między producentem prądu a jego odbiorcami, który jednocześnie nie jest przez nich ponoszony. Koszt ten ponosi jednak całe społeczeństwo w postaci gorszego stanu zdrowia ludności, intensywniejszej korozji, strat w rolnictwie czy wreszcie gorszego stanu środowiska naturalnego”.

„Budowa nowych kopalni odkrywkowych wiąże się z ogromnym zniszczeniem pól uprawnych, gospodarstw, terenów leśnych. Jeśli rząd dopuści do ich budowy, nawet 30 tys. osób może zostać wywłaszczonych. Co więcej, ekspertyza kosztów zewnętrznych udowadnia, że produkcja energii z węgla brunatnego mocno obciąża zdrowie i portfele nas wszystkich. 10 mld złotych rocznie to jedna trzecia budżetu NFZ. Koszty zanieczyszczeń ponoszą wszyscy podatnicy, choć zysk czerpią wyłącznie koncerny energetyczne” – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace apeluje do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o aktualizację „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” i odstąpienie od planów budowy kopalni odkrywkowych, które jedynie zwiększają uzależnienie naszej gospodarki od paliw kopalnych. Ekolodzy chcą, by w zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu, znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polska jest jednym z niewielu krajów w EU który posiada olbrzymie zasoby naturalne.
Gwarantują one nie tylko samowystarczalność energetyczną .
Dzięki nim możemy stać się poważnym światowym producentem taniej , ekologicznej energii.

Niestety dominuje, stare XIX wieczne myślenie techniczne.
Zakłada ono, że węgiel wydobywa się i na powierzchni spala.
Ten proces jest nieekonomiczny , nieekologiczny ponieważ uzyskuje jedynie 7% energii ukrytej w węglu .

Nowoczesne technologie zakładają , że węgla się nie wydobywa ale pod ziemią zamienia się go w metan , wodór itd.

Ministerstwo Gospodarki doskonale zna te technologie, wystawiając im wysoką ocenę.

Niestety przyjęcie tego programu , tak samo jak z gazem łupkowym niechybnie ukróci olbrzymie wpływy jakie są z gazu ze wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż jak zwykle w takich wypadkach wypada zapoznać sie z ekspertyzami strony A, strony B i ewentualnie taką zbliżoną do niezależnej, bo w pełni niezależnych to raczej nie ma. Warto także wspomnieć o tym, że z krajów UE jesteśmy dość niezalezni energetycznie, co własnie węgiel nam daje, co natomiast zalezność od jakiegoś paliwa oznacza widzimy na przykładzie gazu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.