Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22834 miejsce

Ukryte koszty planowanych odkrywek sięgają 10 mld zł rocznie

Nawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego.

Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo – Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica. Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności. Ekolodzy z Greenpeace zwracają uwagę, że tak ogromne koszty stanowią przesłankę, by zrezygnować z planów budowy kopalni odkrywkowych na rzecz rozwoju sektora energetyki odnawialnej i namawiają rząd do aktualizacji dokumentu strategicznego „Polityka Energetyczna Polski do 2030r.”, tak by uwzględniał on koszty zewnętrzne produkcji energii.

Ekspertyza prof. Kudełko to wyjątkowe polskie opracowanie naukowe, które w sposób kompleksowy analizuje koszty zewnętrzne produkcji energii z węgla brunatnego. Metodyka ich wyliczenia oparta jest o model makroekonomiczny, pozwalający w obiektywny sposób oszacować koszty powodowane przez emisję zanieczyszczeń gazowych sektora energii w takich kategoriach jak: utrata życia lub zdrowia, zniszczenie materiałów, straty w uprawach rolnych oraz bioróżnorodności a także zmiana charakteru użytkowania ziemi.

„Niedostrzeganie realnych kosztów energetyki węglowej jest w Polsce problemem”, zwraca uwagę dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych: „W Polsce świadomość tych kosztów jest niestety niska. Sprawia to, że podejmując decyzje o kształcie polskiej polityki energetycznej nasi decydenci działają w warunkach niepełnej informacji. A wtedy łatwo o błędy. Sporządzenie takiego szacunku jest szczególnie ważne, bowiem koszt zewnętrzny wytwarzania energii elektrycznej to realny koszt transakcji zawieranej między producentem prądu a jego odbiorcami, który jednocześnie nie jest przez nich ponoszony. Koszt ten ponosi jednak całe społeczeństwo w postaci gorszego stanu zdrowia ludności, intensywniejszej korozji, strat w rolnictwie czy wreszcie gorszego stanu środowiska naturalnego”.

„Budowa nowych kopalni odkrywkowych wiąże się z ogromnym zniszczeniem pól uprawnych, gospodarstw, terenów leśnych. Jeśli rząd dopuści do ich budowy, nawet 30 tys. osób może zostać wywłaszczonych. Co więcej, ekspertyza kosztów zewnętrznych udowadnia, że produkcja energii z węgla brunatnego mocno obciąża zdrowie i portfele nas wszystkich. 10 mld złotych rocznie to jedna trzecia budżetu NFZ. Koszty zanieczyszczeń ponoszą wszyscy podatnicy, choć zysk czerpią wyłącznie koncerny energetyczne” – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Greenpeace apeluje do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o aktualizację „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” i odstąpienie od planów budowy kopalni odkrywkowych, które jedynie zwiększają uzależnienie naszej gospodarki od paliw kopalnych. Ekolodzy chcą, by w zamian za wykreślenie odkrywek z dokumentu, znalazło się w nim więcej rozwiązań opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i podnoszeniu efektywności energetycznej.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polska jest jednym z niewielu krajów w EU który posiada olbrzymie zasoby naturalne.
Gwarantują one nie tylko samowystarczalność energetyczną .
Dzięki nim możemy stać się poważnym światowym producentem taniej , ekologicznej energii.

Niestety dominuje, stare XIX wieczne myślenie techniczne.
Zakłada ono, że węgiel wydobywa się i na powierzchni spala.
Ten proces jest nieekonomiczny , nieekologiczny ponieważ uzyskuje jedynie 7% energii ukrytej w węglu .

Nowoczesne technologie zakładają , że węgla się nie wydobywa ale pod ziemią zamienia się go w metan , wodór itd.

Ministerstwo Gospodarki doskonale zna te technologie, wystawiając im wysoką ocenę.

Niestety przyjęcie tego programu , tak samo jak z gazem łupkowym niechybnie ukróci olbrzymie wpływy jakie są z gazu ze wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż jak zwykle w takich wypadkach wypada zapoznać sie z ekspertyzami strony A, strony B i ewentualnie taką zbliżoną do niezależnej, bo w pełni niezależnych to raczej nie ma. Warto także wspomnieć o tym, że z krajów UE jesteśmy dość niezalezni energetycznie, co własnie węgiel nam daje, co natomiast zalezność od jakiegoś paliwa oznacza widzimy na przykładzie gazu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.