Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25046 miejsce

Ul Wiszesława, jedno z najciekawszych miejsc widokowych Szczecina

W tekście "Szczecin to miasto portowe, ale tego nie widać z Wałów Chrobrego" opublikowanym w Wiadomosciach24.pl napisałem, że jedno z najciekawszych miejsc widokowych w Szczecinie jest przy ul. Wiszesława.

Manewr obracania statku na obrotnicy / Fot. Wincenty SadowskiNapisałem też, że jest to jedyne miejsce w Szczecinie, gdzie każdy może swobodnie podejść (podjechać) nad sam brzeg Odry i obserwować cały ruch statków na Odrze. Może same miejsce nie jest zbyt atrakcyjne, chociaż widoki na Odrze w tym miejscu wynagradzają te niedogodności.

W opisie zalet tego miejsca wspomniałem, że z tego miejsca jest doskonale widoczny największy Dok nr 5, Stoczni remontowej a przed dokiem jest na Odrze jedna z największych obrotnic statków (najszersze miejsca na Odrze w którym jest możliwe obracanie dużych statków morskich).

Dok nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej / Fot. Wincenty SadowskiZ brzegu widoczne jest wejście w Przekop Mieleński, zaś naprzeciw, po drugiej stronie Odry jest jedno z ujść rzeki Świętej, którędy jachty i łodzie mogą przedostać się na Jezioro Dąbie.

W poprzednim tekście nie wspomniałem, że miejsce te jest też oazą dzikiego ptactwa, dzikiej przyrody i dzikiej zabudowy hangarami (Szczeciński Bangkok).

Niestety wtedy nie zobrazowałem tego zdjęciami. Wczoraj tylko w ciągu godziny zrobiłem tam zdjęcie obracanego na obrotnicy statku Rosa Delmas, doku nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej, przepływającego dźwigu Maja i wycieczkowca Alexandra von Humboldt (to ostatnie Przepływajacy pływajacy dżwig / Fot. Wincenty Sadowskizdjęcie nie wyszło, więc dla porządku zamieszczę zdjęcie innego promu też przepływającego w tym miejscu).

Zrobiłem też zdjęcie czapli, która wybrała to miejsce na swój teren łowiecki, łabędziowi, który upodobał sobie brzeg Odry w okolicy sąsiedniej ulicy Grobla i oczywiście zdjęcie zabudowy hangarami na łodzie brzegu Odry, nazwane przeze mnie Szczecińskim Bangkokiem (nazwa się przyjęła). I to wszystko w ciągu dosłownie godziny.

Odpowiedź na pytanie, czy miejsce to nie należy do najatrakcyjniejszych miejsc widokowych w Szczecinie jest więc prosta. Trzeba tylko (jak pisałem w poprzednim tekście) w miejsce Przepływqajacy prom, zamiast nieudanego zdjęcia wycieczkowca / Fot. Wincenty Sadowskinieestetycznych hangarów wybudować promenadę z letnimi a może nawet całorocznymi kawiarenkami z tarasami, aby można było z nich obserwować ruch statków, holowników, żaglowców i jachtów na Odrze i poczuć, że naprawdę jesteśmy miastem portowym.

Trzeba by też mieć nadzieję, że inwestycje te nie naruszą dzikiej natury tego miejsca, że w okolicy będzie można obserwować polujące czaple, pływające i żerujące łabędzie, dzikie kaczki i kurki wodne. Cóż, powtórzę za sobą: pozostaje mi tylko apelować do zarządu miasta, aby to chyba najatrakcyjniejsze miejsce widokowe w Szczecinie, doprowadzić do wyżej wspomnianego stanu i uczynić go jedną z największych turystycznych atrakcji portowego, morskiego Szczecina".


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam odmienne zdanie na ten temat. Najpiękniejsze widoki na deltę Odry są w Policach. W szczecinie też jest więcej punktów widokowych. Dobrze że poruszyłeś ten temat. Ludzie przechodzą obok i nie widzą."Cudze widzimy, swego nie znamy"(polskie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potwierdzam, w tym miejscu najbardziej widać , że Szczecin jest miastem portowym, że do Szczecina płyną statki od morza o odwrotnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.