Facebook Google+ Twitter

Ułatwienia dla niepełnosprawnych posłów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-26 14:06

Bronisław Komorowski poinformował o remoncie przeprowadzonym w polskim sejmie. Dzięki niemu niepełnosprawni posłowie będę mogli korzystać z mównicy, a nie jak do tej pory przemawiać z tyłu sali.

 / Fot. PAP/Jacek Turczyk- Trzeba było wykonać spory wysiłek, by pogodzić potrzeby osób niepełnosprawnych i wymagania dotyczące remontu, ponieważ sala posiedzeń jest uznawana za zabytek. Wydaje się jednak, że osiągnęliśmy w pełni zamierzony efekt - powiedział w sejmie Bronisław Komorowski (Sejm: koniec poselskich wakacji. Przełomowy dzień trójki posłów). Problem związany z osobami niepełnosprawnymi jest jednak dużo bardziej skomplikowany niż umożliwienie wjazdu wózkiem na mównicę sejmową.

Jest parę pomysłów, na które mógłby zwrócić uwagę rząd, kiedy kamery telewizyjne gasną.
Spada liczba zakładów pracy chronionej i stan ten będzie się pogarszał. Przyczyną jest zmiana, która ma nastąpić w 2010 roku. Ma ona dotyczyć pomocy z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). W tym roku zakłady pracy chronionej mogą się ubiegać o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy zakładu, transportu osób niepełnosprawnych oraz kosztów administracyjnych, czyli np. zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za obsługę systemu dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych. Refundowane są więc tylko te koszty, które wynikają z zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy narzekają jednak, że ciężko jest udokumentować np. czas pracy księgowej, która po części zajmuje się również pracownikami pełnosprawnymi. Dodatkowym obciążeniem są często zmieniające się przepisy, a także wzrost liczby kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcją Pracy w zakładach pracy chronionej. Przyczynia się to do tego, że coraz więcej firm rezygnuje ze statusu ZPChr.

Z danych PIP wynika, że w ciągu czterech ostatnich lat ich liczba zmniejszyła się o 21 proc. Coraz więcej niepełnosprawnych pracowników zatrudniają jednak firmy z otwartego rynku pracy. Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w maju 2009 r. ponad 8 tys. takich przedsiębiorstw zatrudniało 48,1 tys. niepełnosprawnych. W ciągu roku liczba pracodawców zatrudniających tych pracowników wzrosła o 24 proc., zaś liczba pracowników – o 23 proc. (Firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej).

Chwali się pomysł posłów i zapał Bronisława Komorowskiego. Mam jednak nadzieję, że na podjeździe dla trzech posłów się nie skończy, a decyzja zapoczątkuje dyskusję nad pomocą dla niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.