ULEB: Zwycięstwo Anwilu Włocławek

Wicemistrz Polski, Anwil Włocławek w ramach 9. kolejki pucharu ULEB, pokonał na własnym parkiecie drużynę Besiktasa Stambuł. Niestety włocławianie mimo zwycięstwa już wcześniej pogrzebali szansę na awans.

9. kolejka pucharu ULEB/ Fot. PAP/Wojtek SzabelskiDzisiejsze spotkanie Anwilu Włocławek z tureckim zespołem, Besiktas Stambuł w pucharze ULEB, nie miało wielkiego znaczenia dla obu ekip. Anwil jak i Besiktas nie są już w stanie awansować do dalszej fazy rozgrywek.

W pierwszy spotkaniu tych drużyn, „rottweilery” przegrały na wyjeździe 74:61. Szkoleniowiec wicemistrza Polski, zapowiedział przed meczem, iż spotkanie będzie miało charakter treningowy. Władze klubu podczas meczu miały zamiar obserwować grę nowego, testowanego zawodnika, Bojana Peklica, którego losy pozostania we Włocławku zależały od tego, jak koszykarz zaprezentuje się przed własną publicznością.

W ostatnim ligowym spotkaniu Anwil, łatwo ograł Znicz Jarosław 90:68, dając sobie szansę na odbudowanie formy. W ostatnim tygodniu do Anwilu sprowadzono Gorana Jagodnika, który w meczu przeciwko Zniczowi zaprezentował się całkiem przyzwoicie (14 punktów). Miejmy nadzieję, że podopieczni Alesa Pipana, podejdą do spotkania bez napięcia i zdołają grając na luzie pokonać zespół z Turcji.

Po dwóch minutach gry Anwil prowadził 7:0, a Goran Jagodnik na swoim koncie miał pięć punktów. Goście potrzebowali zaledwie 60 sekund, aby doprowadzić do remisu 7:7. W szóstej minucie goście wyszli na prowadzenie 8:9, lecz chwilę później gospodarze wygrywali 10:9. Po pierwszych 10 minutach, uwidoczniła się przewaga Anwilu, który prowadził 17:13. W pierwszej kwarcie po sześć punktów dla gospodarzy zdobyli Goran Jagodnik i Nikola Otasević.

Na początku drugiej odsłony spotkania oba zespoły, narzuciły szybsze tempo i po 13 minutach było 24:22. Anwil przeważał w zbiórkach oraz lepiej rzucał „za trzy”. W drużynie Besiktasu brylowali Jamal Thomas i Ivan Mc Farlin. Za sprawą wcześniej wymienionych graczy, goście po 15 minutach ponownie wyszli na prowadzenie 24:28. W dalszej części kwarty, Besiktas nadal utrzymywał prowadzenie, a co raz lepiej radził sobie Jamal Thomas, który po pierwszej połowie miał na swoim koncie 14 punktów. Po 20 minutach w hali „Mistrzów” we Włocławku, Anwil przegrywał 35:38.

9. kolejka pucharu ULEB/ Fot. PAP/Wojtek SzabelskiPo przerwie kolejne punkty zaczął zdobywać Goran Jagodnik, a po rzucie "za trzy" Andrzeja Pluty, Anwil wygrywał 42:40. Po punktach Nikola Otasevića i Hilla, gospodarze prowadzili po 25 minutach gry, już pięcioma punktami 46:41. Swoją przydatność dla zespołu udowodnił Jagodnik, który trafił kolejną „trójkę” 49:41. W 26 minucie Anwil, wyszedł na największe 15 punktowe prowadzenie 56:41, a sześć punktów z rzędu rzucił Otis Hill. Zapowiadało się na kluczowy moment spotkanie, dzięki któremu gospodarze byli blisko przejęcia kontroli nad spotkaniem.

Bardzo dobrze grał reprezentant Polski, Andrzej Pluta, który po trzech kwartach miał na swoim koncie 16 punktów i był najskuteczniejszym zawodnikiem swojej drużyny, a po 30 minutach, koszykarze Anwilu Włocławek bezpiecznie prowadzili 60:47.

W czwartej, ostatniej kwarcie gra na parkiecie nie uległa znaczącym zmianom. Anwil nadal prowadził, mając na koncie sporo zbiórek w ataku. Przeciwnik nie okazał się tak groźny, jak go „malowali”, a włocławianie dzięki udanej trzeciej kwarcie, którą wygrali 25:9 zapewnili sobie cenne zwycięstwo, biorąc pod uwagę czekające ich potyczki w Dominet Bank Ekstralidze. Ostatecznie gospodarze pokonali Besiktas Stambuł 74:62. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobyli: Andrzej Pluta (19), Goran Jagodnik (13) i Otis Hill (15). Dla przyjezdnych najlepiej punktowali: Jamal Thomas (26) i Ivan Mc Farlin (13). Ani jednej minuty w zespole Anwilu nie zagrał nowy nabytek Bojan Peklic. Anwil po dzisiejszym meczu, wyprzedził Besiktas w tabeli i zajmuje piąte miejsce na sześć drużyn.

Anwil Włocławek – Besiktas Stambuł 74:62
(17:13, 18:25, 25:9, 14:15)

Anwil: Pluta 19, Jagodnik 13, Hill 15, Otasevic 10, Białek 9, Wołoszyn 5, Grudziński 3, Dickel 2; Besiktas: Thomas 26, Mc Farlin 13, Harvey Donnel 6, Reese Aubrey 5, Guney Rewii 5, Bibo 4, Sales Brooks 3.