Facebook Google+ Twitter

Ulewne obchody 200-lecia Księstwa Warszawskiego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-08 00:13

W Warszawie odbyły się obchody 200. rocznicy powstania Księstwa Warszawskiego. Jak to czasem niestety bywa, pogoda nie dopisała.

7 i 9 lipca 1807 roku Cesarstwo Francuskie podpisało w Tylży traktaty pokojowe z Cesarstwem Rosyjskim i Królestwem Prus. Na ich mocy z ziem zaborców powstało Księstwo Warszawskie, będące namiastką państwowości polskiej, które przetrwało do roku 1815. Dziś Warszawa świętowała tą rocznicę.

Szarża ułanów / Fot. Rafał Andrzej SmentekObchody rozpoczęły się na placu Piłsudskiego o godzinie 17 przemarszem wojsk z epoki napoleońskiej. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. Ulewny deszcz sprawił z pewnością, że spora część ludzi zrezygnowała z obejrzenia tego widowiska i wolała zostać w domach. Tym, którzy zostali najbardziej chyba podobała się kawaleria.

O 18 impreza przeniosła się do Łazienek Królewskich, gdzie odbywał się piknik historyczny. Można było zrobić sobie zdjęcie z żołnierzem Księstwa oraz spróbować wyśmienitej grochówki. Swoje umiejętności kawaleryjskie pokazywali ułani, którzy raz po raz szarżowali w stronę publiczności, by zatrzymać się przed nią w ostatniej chwili. Było to zadanie tym trudniejsze, że konie musiały galopować po bardzo śliskiej nawierzchni. Równocześnie głos dobiegający z głośników opowiadał o polskiej kawalerii walczącej u boku Cesarza Francuzów. W Teatrze na Wyspie można było spróbować swoich sił w karaoke pieśni patriotycznych. Jak to zwykle w przypadku takich imprez bywa, nie zabrakło także stanowiska wydawnictwa historycznego Bellona, w którym rozdawano specjalne wydanie Mówią Wieki poświęcone właśnie Księstwu Warszawskiemu. O 22 rozpoczęło się widowisko muzyczne w opracowaniu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy.

Pomysł na takie zorganizowanie czasu warszawiakom wydaje się bardzo sensowny i dlatego też podobnych imprez w stolicy powinno być więcej. Tylko szkoda, że pogoda nie dopisała.

Przeczytaj również:
Karaoke pieśni historycznych. Posłuchaj, jak śpiewają warszawiacy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) Też mi się podoba :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za szybką relację +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.