Facebook Google+ Twitter

Ulicami Mińska przejdzie Czarnobylski Marsz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-26 12:18

Dziś mija 22. rocznica wybuchu reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu. Międzynarodowi eksperci uznali, że w wyniku eksplozji najbardziej ucierpiała Białoruś.

Od 20 lat białoruska opozycja organizuje 26-go kwietnia Czarnobylskie Marsze. W tym roku Marsz przejdzie pod hasłami sprzeciwu wobec budowy elektrowni jądrowej na terenie kraju.

Aleś Michalewicz z Białoruskiego Frontu Narodowego mówi, że początkowo chodziło o sprzeciw wobec radzieckiej propagandy, która ukrywała prawdę o skutkach awarii. Teraz organizatorzy Marszu chcą wyrazić sprzeciw wobec projektów budowy na Białorusi nowej elektrowni jądrowej.

Podobnego zdania jest lider tamtejszej opozycji Aleksander Milinkiewicz. Według niego również dziś władze ukrywają prawdę o skutkach awarii sprzed 22 lat.

W styczniu w Mińsku odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona energetyce jądrowej. Uczestniczący w niej eksperci zapewniali, że wykorzystanie energii atomowej nie stwarza zagrożenia dla człowieka. Innego zdania są jednak białoruscy naukowcy, którzy wystosowali do międzynarodowej społeczności apel o zaniechanie budowy reaktorów atomowych. Zadeklarowali też podjęcie walki o pozostawienie Białorusi strefą bezatomową.

Dziś ulicami Mińska przejdzie Czarnobylski Marsz. Opozycja zapowiada, że będzie to sprzeciw przeciwko budowie elektrowni atomowej w kraju. Tymczasem dla białoruskich władz budowa elektrowni jest gwarancją uniknięcia kryzysu energetycznego.


jastrzębski/IAR/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.