Facebook Google+ Twitter

Ulice Chłodna i Żelazna staną się wizytówką Woli

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-26 10:40

Mirów, jeszcze do niedawna jeden z najbardziej zapuszczonych rejonów Woli, zaczyna zmieniać swoje oblicze. Dziś rozpocznie się rozbiórka starego domu handlowego Feniks u zbiegu Żelaznej i Siennej. W ciągu dwóch lat stanie w tym miejscu biurowiec o nowoczesnej modernistycznej architekturze.

Dzięki temu zostanie odtworzona część dawnej pierzei ul. Żelaznej. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy odrestaurowano także część zabytkowych kamienic przy Żelaznej, Chłodnej i Grzybowskiej. Na tym nie koniec. W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na projekt rewitalizacji ul. Chłodnej.

Nowy Feniks przy Żelaznej będzie miał 10 tys. mkw. powierzchni. Większość pomieszczeń zajmą biura, parter będzie przeznaczony na usługi. Biurowiec zostanie oddany w 2010 r. i będzie nazywał się identycznie jak obecny dom handlowy. Inwestor, firma Europlan Capital, uznał, że nazwa jest wpisana w historię stolicy. Projekt nowego Feniksa przypadł do gustu varsavianistom. Podoba im się przeszklona fasada nawiązująca do architektury modernizmu. Chwalą także fakt, że dzięki jego budowie zostanie odtworzona część dawnej wschodniej pierzei ul. Żelaznej.

Budowa Feniksa wpisuje się w program rewitalizacji starej Woli, realizowany przez władze dzielnicy. W latach 2007-2008 odrestaurowano budynki przy Żelaznej 43a, 64, 74, 81, 91. Wymieniono dachy, okna, odświeżono elewacje, choć w większości przypadków nie przywrócono im w pełni przedwojennego wyglądu. Odnowiono także budynki przy ul. Grzybowskiej 47/47a oraz Chłodnej 34 (w tym ostatnim przypadku duże kontrowersje wzbudziła różnokolorowa elewacja).
Największym wyzwaniem jest jednak rewitalizacja ul. Chłodnej, do której dzielnica przygotowuje się już od wielu lat.

- Jeszcze w tym tygodniu ogłosimy przetarg na wykonawcę projektu przebudowy arterii. Chcemy, żeby była wizytówką dzielnicy i wyglądała równie pięknie jak Krakowskie Przedmieście - mówi Marek Lipiński, zastępca burmistrza Woli. Na Chłodnej będzie sporo zieleni, odnowione zostaną chodniki oraz zabytkowe tory, po których będzie kursował tramwaj konny. Odtworzona zostanie także brama wejściowa do getta. Przebudowa ulicy planowana na lata 2010-2011 ma kosztować 13 mln zł.

Zdaniem varsavianisty Jarosława Zielińskiego, działania urzędników nie są do końca przemyślane. Według niego najpierw należy stworzyć jednolitą pierzeję ulicy, a dopiero potem zadbać o jej wygląd. - Arteria ta powinna składać się z budynków najwyżej 7-piętrowych. 4-5 z nich to mogłyby być nowe obiekty stylizowane na stare kamienice - uważa Zieliński. Wzorcowym przykładem są tu dokonania wspólnoty mieszkaniowej przy Chłodnej 20. Dzięki zaangażowaniu lokatorów zabytkowa kamienica Pod Zegarem od kilku miesięcy wygląda jak za swoich najlepszych lat.

Władze dzielnicy nie rezygnują też ze sprzedaży gigantycznej kamienicy Wolfa Krongolda przy ul. Złotej 83. Budynek był wystawiany na sprzedaż już dwukrotnie. Pokazywano go na prestiżowych targach nieruchomości w Cannes, ale bez efektu. - Jeszcze tej zimy wystawimy go ponownie na sprzedaż. Cena wywoławcza to 13 mln zł. - deklaruje Marek Lipiński.

Całość artykułu przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Edward Skalski
  • Edward Skalski
  • 26.02.2011 19:13

Ni jest prawdą że kamienica przy ul. Żelaznej 43A została odrestaurowana, przecież to łatwo sprawdzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.