Facebook Google+ Twitter

Ulm, Einstein i perła gotyku

Od 1876 r. wydawano w Warszawie tygodnik "Biesiada Litreracka". Przeglądając poszczególne tomy z numerami czasopisma, można natknąć się na perełki historii, kultury i ciekawostki z życia codziennego.

Redaktorem i wydawcą tygodnika był Władysław Maleszewski. Jak można przeczytać na pierwszej stronicy, "Biesiada" poświęcona jest "literaturze, sztuce, kwestyom społecznym, wynalazkom, polityce i gospodarstwu krajowemu". Widać więc, że zakres dość znaczny. Od porad typu: jak ekonomicznie pozbyć się zalegających w ogrodzie suchych liści lub mrówek ze spiżarni, po artykuł o budowie pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie.
Przed czytelnikiem maluje się barwny obraz przemian, jakie zachodziły w historii, kulturze świata i samych Polakach. Pasjonująca lektura, czasem wzrusza, innym razem po prostu bawi.
Poniżej coś z historii sztuki.

Zdarzyło się 116 lat temu

Fotografia ryciny, zamieszczonej w Ulm, miasto w południowych Niemczech. Tam urodził się Einstein i tam znajduje się wyjątkowa gotycka budowla. W numerze 49 tygodnika, opatrzonego datą 5 grudnia 1890 r. jest zapis dotyczący architektury sakralnej Niemiec.
"Dziesięć lat zaledwie mija od ukończenia katedry kolońskiej i znów możemy podziwiać nowe arcydzieło architektury gotyckiej, które dopiero w bieżącym roku zostało uwieńczone niebotyczną wieżą, nieporównywalnej piękności i majestatu" - czytamy. Mowa o kościele w Ulm.
Kamień węgielny położono już w 1377 r., jednak na skutek burzliwych wydarzeń historycznych, budowę świątyni trzeba było przerwać. Trwało to kilkaset lat. Wieża katedry w Ulm ma 161 m wysokości i jest najwyższą wieżą kościelną na świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.