Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29566 miejsce

Ulotne chwile łapię jak fotka

Był geniuszem nie do końca radzącym sobie z otaczającą go rzeczywistością. Autor niezapomnianych tekstów, MC o niepowtarzalnym stylu... Po tragicznej śmierci stał się prawdziwą legendą polskiej sceny hip-hopowej.

 / Fot. screen z klipu "Plus i munus" Kalibra 44To już dziewięć lat. Od dziewięciu lat polski hip-hop jest sierotą. 26 grudnia 2000 r. odszedł na zawsze Piotr Łuszcz, bardziej znany jako Magik z Kalibra 44 i Paktofoniki. Jego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na twórców oraz miłośników hip-hopu w Polsce, czego dowodem jest niesłabnąca do dziś popularność jego muzyki. Odszedł nagle i zdecydowanie za wcześnie - choć z własnego wyboru... Większość z nas nigdy nie zrozumiała dlaczego.

Samobójstwo Maga wywołało szok wśród fanów Kalibra i Paktofoniki. Przecież jeszcze tak niedawno rymował:

"Mamy po 20 lat,
przed sobą cały świat,
przed sobą cały życia szmat.
Więc jestem rad
z każdego poranka i wieczoru,
dawno już dokonałem wyboru"

O Magiku można pisać wiele: że był trudnym we współżyciu geniuszem, że był perfekcjonistą i człowiekiem o ponadprzeciętnej wrażliwości lecz słabej psychice. Nad każdym tekstem pracował tak długo, aż uznał, że w 100 procentach może się pod nim podpisać. Niejednokrotnie było to uciążliwe, gdyż nawet w bardzo dobrych zwrotkach szukał miejsc, które mógłby jeszcze poprawić. To właśnie rymy stworzone przez Magika najlepiej oddają jego osobowość.

Przez sześć lat współtworzył polską scenę hip-hopową, odciskając na niej swoje piętno, przez co do dziś pozostał jej wybitną postacią. Dwie założone przez niego formacje - Kaliber 44 oraz Paktofonika stały się legendą, a piosenki takie jak "Psychodela", "Plus i Minus", "Film" czy "Jestem Bogiem" oraz "Chwile Ulotne" zaliczyć można dziś do klasyki gatunku w Polsce. Nigdy później hip-hop nie był bardziej prawdziwy w swoim przekazie.

Magik pochodził z robotniczej rodziny, wychował się w blokowisku w katowickich Bogudzicach. Muzyka od zawsze była jego wielką pasją. Swoje pierwsze bity tworzył na prostym sprzęcie - Amidze 500. Nie mogąc znaleźć żadnej stałej pracy, Mag całkowicie poświęcił się swojej twórczości. Efektem tego był sukces pierwszego longlpay'a Kalibra 44 - kapeli założonej razem z Dabem i jego bratem Joką - "Księga Tajemnicza. Prolog". Szczególnym uznaniem cieszył się solowy utwór wykonywany przez Magika - "Plus i Minus".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.12.2009 17:37

Komunikuję się z Wrażliwym Artystą. Zawsze! 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.12.2009 04:39

No, można powiedzieć Polski Shakur, ale nie do końca się zgodzę że polski Hip-Hop został sierotą, u joł bym to bardziej tak że polski Hip-Hop nie ma ojca bo matką jest O.S.T.R

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.12.2009 21:54

Powórka z rozrywki ;) Ale dobrze, że ten tekst ukazał sie jeszcze raz. Trzeba pamiętać o takich ludziach jak Mag... jak się da to jeszcze raz plus :P Pozdro 599

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam,że jest mi obca tematyka, o ktorej piszesz, ale piszesz fajnie. Pyrsk. Ku chwale Rudy Śląskiej. Ps. W Stargardzie mialem Ciocię Stasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2008 21:33

. . . nic dodać, nic ująć . . .
przy dzwiękach głośnika sluchając eM-A-Gie-I-Ka . .

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Kiedyś w wyborczej był tekst w magazynie o magiku a tak ogólnie mało się o tym pisało. Później pożyczyłem ten tekst koleżance i już go nie zobaczyłem na oczy. K. jeśli to czytasz to oddaj mi ten tekst ;).

A teraz wezmę sobie swoją kasetę z PFK i posłucham "Jestem Bogiem".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2008 17:41

Plus za pamięć o tym świetnym raperze i nadwrażliwym człowieku! Teks też świetnie napisany :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe
w dodatku lubię i Kaliber i Paktofonikę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na ogół nie słucham tego typu muzyki ale jest kilka piosenek Paktofoniki, które czasem lubię usłyszeć z głośników

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.