Facebook Google+ Twitter

Ulotne zdjęcia cyfrowe, czyli pokolenie bez zdjęć z dzieciństwa

 • P S
 • Data dodania: 2012-11-12 22:23

Czy era technologii cyfrowej w swej doskonałości pozbawi współczesne pokolenie wspomnień w postaci zdjęć z dzieciństwa? Czy tysiące zdjęć robionych każdego dnia przetrwa najbliższe dekady? Czy drukujesz zdjęcia na papierze?

Sonda

W jaki sposób archiwizujesz swoje zdjęcia?

 / Fot. Fot. Piotr Skrzypek

Miliony cyfrowych zdjęćEra cyfrowej fotografii pozwala robić nam nieograniczoną ilość zdjęć każdego dnia. Aparaty fotograficzne stały się wszechobecne. Mimo tego dobrodziejstwa istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości wiele osób nie będzie miało zdjęć wykonanych przed laty. Powodem takiej tezy jest zbytnie zaufanie technice, oszczędność oraz brak czasu.

Archiwizacja i przechowywanie cyfrowych zdjęćZacznijmy od przedstawienia typowych sposobów archiwizacji zdjęć cyfrowych.
 / Fot. Fot. Piotr Skrzypek
Aparaty cyfrowe rejestrują zdjęcia w postaci plików na kartach pamięci. Zwykle na jednej karcie można zapisać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy zdjęć. Po zapełnieniu karty (co nie jest zbyt trudne) pojawia się kwestia archiwizacji zgromadzonych zdjęć.

Dysk twardy

Najbardziej popularną formą archiwizacji zdjęć jest ich przechowywanie na dysku twardym domowego komputera. Dyski twarde posiadają na tyle dużą pojemność, aby zmieścić w ich pamięci bez większego problemu tysiące zdjęć. Wiele osób uważa, że zdjęcia przechowywane w ten sposób są bardzo bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Dysk twardy jest urządzeniem mechanicznym i jest tym samym narażony na uszkodzenie tak samo jak każdy inny sprzęt. Według różnych badać awaryjność dysków twardych waha się na poziomie 2-4%. Dodając do tego awarie powstałe w wyniku przepięć w sieci elektrycznej, ataków złośliwego oprogramowania, czy też nieświadomego skasowania plików przez użytkownika, procent awaryjności wzrasta znacząco.

Płyta CD/DVD

Dysk twardy jest pojemny, ale także swoje ograniczenia. Zwłaszcza gdy obok zdjęć zgromadzimy różnego rodzaju oprogramowanie oraz filmy. Pojawia się więc problem co zrobić ze zgromadzonym archiwum. Na pomoc przychodzą tanie płyty CD/DVD. Producenci płyt zapewniają, że wytrzymałość płyt CD/DVD wynosi około 100 lat. Jednak dziś już wiemy z praktyki, że ta żywotność wynosi około 5-15 lat, a zdarzają się płyty których nie można odczytać już po 2-3 latach. Tym samym zdjęcia przechowywane w ten sposób także nie są do końca bezpieczne.

Chmura internetowa

Bardziej doświadczeni i otwarci społecznościowo użytkownicy powiedzą, że ich zdjęcia są bezpieczne, gdyż przechowywane są w Internecie. Zdjęcia wgrywane do tzw. chmury (ang. Cloud computing) przechowywane są nie gdzie indziej jak na dyskach twardych z tą różnicą, że dyski te stanowią zazwyczaj część większej infrastruktury zaprojektowanej tak, aby dane były bardziej bezpieczne. Inaczej mówiąc awaria jednego dysku nie powoduje automatycznie utraty danych na nich zawartych. Problem z tak przechowywanymi zdjęciami jest moim zdaniem inny. Zdjęcia są w obcym miejscu, nad którym nie mam praktycznie żadnej kontroli. Właściciel serwera, portalu, usługi może w każdym momencie zaprzestać swojej działalności, co wtedy?

Smartfon

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się telefony komórkowe, które pozwalają wykonywać zdjęcia dobrej jakości. Wiele osób nie tylko wykonuje zdjęcie za pomocą telefonu, ale także przechowuje zdjęcia wyłącznie w jego pamięci. Pomijając kwestie techniczne utraty danych, istnieje w takim przypadku możliwość zagubienia lub też kradzieży telefonu. W takim sytuacji nasze zdjęcia nie będą już do odzyskania.

Zatem pojawia się pytanie, czy tradycyjna odbitka papierowa jest jeszcze popularna?


Czytaj dalej ...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

 • P S
 • 21.11.2012 22:49

Piotrze, najlepszy sposób to taki który pozwoli Ci za 20-30 lat cieszyć się wspomnieniami, a czy to będzie papier czy wersja elektroniczna myślę, że nie ma większego znaczenia. Jednak moim artykułem chciałem zwrócić uwagę na problem techniczny archiwizacji cyfrowej i pewnych konsekwencji z tym związanymi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli jaki jest najlepszy sposób na archiwizowanie zdjęć? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje mi opcji w sondzie: więcej, niż jedna odpowiedź jest poprawna ;) Część zdjęć zostawiam na karcie pamięci (żeby mieć się czym pochwalić chociażby), sporo mam na dysku, również dość dużo na FB, w Picassie, od niedawna w serwisie, a wszystkie na płytkach DVD, tematycznie i zdarza mi się za jakiś czas nagrywać ważne dla mnie zdjęcia ponownie (na wszelki wypadek). Ostatnio nie drukowałam zdjęć na papierze, choć noszę się z tym zamiarem - kwestia kosztów niestety. Uwielbiam oglądać albumy ze zdjęciami, zarówno papierowe, jak i w ekranie komputera, jednak nawet najlepszy monitor nie zastąpi albumu, który można położyć na kolanach i przeglądać z bliskimi :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje zdanie na ten temat jest takie zdjęcia w zawartości cyfrowej mam a jednocześnie na ścianach mojego domu jest dużo zdjęć tradycyjnych mam też albumy zdjęć tak że nie ma strachu kto chce to ma swoje zdjęcia w obu technikach jest tylko jedno ale że dużo zdjęć jest gromadzonych i robi się zbiór mało czytelny w komputerze oczywiście kiedyś będzie trzeba zrobić remanent

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • P S
 • 13.11.2012 13:23

Grażyno, wiadomo że nie ma sensu drukować wszystkich zdjęć - ale kluczowe z pewnością warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2012 13:03

Piotrze, wiem o tym. Lecz nie wiem, co z tym fantem zrobić, dlatego noszę się z zamiarem drukowania zdjęć ważnych dla rodziny. Reszta? Cóż... Nie jestem artystą-fotografikiem, więc jakoś przeżyję. Choć szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • P S
 • 13.11.2012 10:01

Grażyno, no właśnie - co zrobisz jak Ci dysk twardy padnie - co nie jest wcale mało prawdopodobne? Wtedy nawet nie będziesz miała skąd wybrać tych kilku zdjęć - problem obserwuję wśród znajomych i wiele osób robi podobnie jak ty - do czasu niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2012 09:46

Ja również mam ten problem, przy czym zawsze nostalgicznie wzdycham do czasów zdjęć papierowych i normalnych albumów, po które można było zawsze sięgnąć i oglądać gdziekolwiek z osobami towarzyszącymi.
Poza tym łatwiej mi wybierać, jeśli ułożę obok siebie kilka a nawet kilkanaście zdjęć. Niby to samo można zrobić na ekranie komputera, ale ogląd jest jakiś inny, jakby niepełny i jakby utrudniony. W każdym razie trudniej jest mi zdecydować, które odrzucić, a które zostawić.
Przechowuję na HD zewnętrznym.
Lecz nie ufam mu.
Dlatego noszę się z zamiarem wybrania zdjęć "najlepszejszych" i wydrukowanie ich na papierze.
Ale na to trzeba poświęcić czasu więcej niźli trochę, dlatego zamiar pozostaje ciągle w sferze planów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.