Facebook Google+ Twitter

Ultraortodoksyjni Żydzi protestują przeciwko wystawie "Bodies"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 09:37

Ultraortodoskyjni Żydzi rozpoczęli walkę przeciwko wystawie "Bodies". Złożyli skargę w izraelskim Sądzie Najwyższym. Wystawa, przedstawiająca spreparowane ludzkie ciała, ma zostać otwarta w Hajfie w przyszłym miesiącu. Budzi ona kontrowersje na całym świecie. Obejrzało ją już 11 milionów ludzi.

Wystawa, którą zaprojektował amerykański profesor anatomii, przedstawia spreparowane ludzkie ciała i poszczególne narządy. Wystawiono także płuca palacza i wątrobę alkoholika.

Ultraortodoksyjni Żydzi zapowiadają, że nie dopuszczą do jej otwarcia. Uznali, że ekspozycja gwałci godność śmierci oraz kłóci się z żydowskim i demokratycznym prawem. Obraża także uczucia religijne ludzi różnych wyznań. Dlatego - ich zdaniem - wolność artystyczna w tym przypadku powinna zostać ograniczona.

Przeciwnicy wystawy wysłali już skargi do Sądu Najwyższego i ministra nauki. Ich protest poparły organizacje humanitarne. Izraelska ZAKA chce, aby policja sprawdziła pochodzenie eksponatów. + Nie mówimy o szkieletach, ale prawdziwych ludzkich ciałach, które są świeże. Przypuszczalnie należały one do chińskich więźniów politycznych - powiedział Yehuda Meshi-Zahav z organizacji. Dodał, że ta sprawa musi zostać wyjaśniona zanim wystawa zostanie pokazana w Izraelu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.