Facebook Google+ Twitter

"Ulubiony bilbord Papieża". Słów kilka o książce ojca Leona Knabita

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-04-22 15:31

"A dom był tutaj, za moimi plecami, przy ulicy Kościelnej. A kiedy patrzyłem przez okno, widziałem na murze kościelny zegar słoneczny i napis: "Czas ucieka, wieczność czeka" - takie słowa Jan Pawła II możemy przeczytać w książce "Ulubiony bilbord Papieża".

 / Fot. Okładka książkiSłowa widziane przez okno rodzinnego domu "Czas ucieka, wieczność czeka" stały się dla Karola Wojtyły swoistym bilbordem i miały duży wpływ na całe jego życie. O tym i o innych wydarzeniach dotyczących tego wielkiego człowieka opowiada ojciec Leon Knabit w książce "Ulubiony bilbord Papieża".

Ten powszechnie znany i bardzo lubiany tyniecki benedyktyn jest autorem wielu książek i programów telewizyjnych, laureatem różnych nagród i wyróżnień (odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski) oraz cenionym blogerem. Lubią go wszystkie pokolenia, zwłaszcza młodzież, którą przyciąga do siebie wielką życzliwością i otwartością. Nie brak mu przy tym poczucia humoru. Wiedzą o tym dobrze Ci, którzy go znają osobiście, widać to również w jego licznych publikacjach. Podobną osobowość miał i Karol Wojtyła. Nic więc dziwnego, że połączyła ich przyjaźń.

W każdym rozdziale "Ulubionego bilborda Papieża" znajdujemy wypowiedzi Ojca Świętego z różnych lat jego kapłaństwa i pielgrzymek odbytych do Polski, które okazały się znaczące dla całego świata, kraju i społeczeństwa. Do nich
powraca pamięcią ojciec Leon, wspomina je i porównuje do czasów współczesnych.

Tak mówi o jednej z zasad "In tantum in quantum" wyznawanych przez papieża: "Jeśli pracujesz za dużo, to wyhamuj, bo pracoholizm nie zaprowadzi cię do zbawienia. Jeśli praktyki religijne zajmują ci tyle czasu, że zaniedbujesz swoje podstawowe obowiązki wobec rodziny, to źle się modlisz. Nie zbawi cię ani praca, ani dewocja, jeśli przez to brakuje ci czasu dla dzieci, żony, męża. Lepiej żyj skromnie i nie bierz dodatkowej fuchy, choćby cię koledzy fujarą nazywali, bo nie stać cię na lepszy samochód. A często ta dodatkowa praca jest tylko pretekstem, żeby uciec z domu, żeby nie widzieć tego bałaganu i tego współmałżonka, z którym nie potrafisz się dogadać.."

Poszczególne rozdziały kończą się najważniejszym przesłaniem z danego okresu, które staje się ponadczasowym "bilbordem". Warto się z nimi zapoznać. Mogą one stać się kierunkowskazami głównie dla młodego pokolenia, które zastanawia się jak żyć.

"Ulubiony bilbord Papieża" starszym osobom przypomni znane wydarzenia, takie jak: pontyfikat, zamach dokonany przez Mehmeta Ali Ağcę, reakcję po zamachu, czas stanu wojennego czy jego upadek. I na nowo pokaże Karola Wojtyłę, jego troskę i miłość do ludzi (także widoczną na umieszczonych w książce licznych ilustracjach).

"Ulubiony bilbord Papieża"
Autor: Leon Knabit OSB
wydawnictwo: Esprit
data wydania: luty 2012
liczba stron: 272


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.