Facebook Google+ Twitter

"Umarły Las", czyli ptasi western w formie komiksowej

"Umarły Las" Tomasza Samojlika i Adama Wajraka to ptasi western w formie komiksowej.

okładka / Fot. AgoraKiedyś bardzo lubiłam komiksy - zaczytywałam się w "Gigancie". Bohaterami byli m.in. Kaczor Donald i Myszka Miki. Można było się nie tylko pośmiać z przygód postaci znanych z kreskówek, lecz także rozwiązywać zagadki kryminalne. Po latach postanowiłam odnowić czytanie komiksów. Byłam bowiem ciekawa najnowszej książki Adama Wajraka, którą stworzył wspólnie z Tomaszem Samojlikiem.

Do Umarłego Lasu, miasteczka na Dzikim Wschodzie, przybywa nowy ptasi szeryf. Triko, dzięcioł trójpalczasty, różni się od innych dzięciołów wyglądem i zachowaniem, czym budzi nieufność mieszkańców. W dodatku, do tej pory szeryfem był dzięcioł czarny.

Życie w lesie toczy się swoim zwyczajnym rytmem. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, panuje ład i porządek. Blekoto, dzięcioł białogrzbiety, prowadzi saloon z larwami. Kapral, dzięcioł duży, prowadzi bank nasion. Mogiłczyk, sóweczka zwyczajna, wyprawia pogrzeby. Bargiel, kowalik zwyczajny, prowadzi sklep kolonialny. A korniki drążą korytarze w martwych drzewach. Niestety są to jedynie pozory sielanki. Każdy z mieszkańców ma swoje za uszami. Najbardziej podstępne okazują się szpaki, które mają niecny plan wobec mieszkańców Umarłego Lasu... Czy nowemu szeryfowi uda się zasłużyć na odznakę?

 / Fot. materiały prasowe"Umarły Las" to ptasi western w formie komiksowej, który jest efektem pracy dwóch przyrodników. Rysunki leśnych bohaterów stworzył Tomasz Samojlik, zaś zdjęcia oraz opisy ptaków - Adam Wajrak. Bohaterami ich wspólnego komiksu są ptaki żyjące w lesie na Dzikim Wschodzie. Są to głównie dzięcioły - trójpalczasty, czarny, duży, białogrzbiety, krętogłów zwyczajny. Jednak w lesie mieszkają także inne ptaki - kowalik zwyczajny, sóweczka zwyczajna, puszczyki zwyczajne, włochatka zwyczajna, szpaki zwyczajne.

Leśni bohaterowie zostali świetnie sportretowani, zarówno graficznie, jak i słownie. Samojlik zadbał o detale, takie jak kolory kapeluszy (czubki) oraz upierzenia. Wajrak zadbał o ich wypowiedzi i sposób działania - tak, aby były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych zachowań. Jedyne odstępstwo "od normy" to sposób chodzenia ptaków. Zostało to jedna wyjaśnione: Co prawda nasi bohaterowie chodzą jak ludzie, ale przecież doskonale wiecie, że ptaki poruszają się zupełnie inaczej, a w szczególności dzięcioły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A to wesoły temat dla dzieci od lat 5 do 105!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomiej, to był skrót myślowy ;) To, co mówią ptaki w komiksie, przekłada się na ich zachowania w środowisku naturalnym. Wiadomo, że ptaki nie mówią :P

Panie Arturze, ja oceniam książkę a nie poglądy jej autora/ów. Poza tym w założeniu to komiks dla dzieci. A one raczej nie będą się doszukiwały złych intencji autora/ów. Chętnie odwiedziłabym Puszczę Białowieską i zobaczyła, jak jest naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorzy rzeczywiście przemycają, tylko mniej wiedzę a więcej manipulację.
Nie od dziś wiadomo, że Adaś był i jest nadal zaangażowany w destrukcję Puszczy Białowieskiej a niniejszy komiks ma za zadanie zagłuszyć społeczną czujność odnośnie tego, co się z Puszczą dzieje.

Ten komiks, to pieśń chwalebna na cześć martwego lasu, gdyś Weroniko przyjechała do Puszczy i zobaczyła co jest wychwalane, to Twoja recenzja przybrałaby nieco inny wydźwięk. Ze swojej strony serdecznie zapraszam do Puszczy. Pokażę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wajrak zadbał o ich wypowiedzi i sposób działania - tak, aby były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych zachowań."
No tak, nie od dziś wiadomo, że niektóre dzięcioły zmiękczają samogłoski ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.