Facebook Google+ Twitter

Umierające symbole polskości na Ukrainie

Przed wojną na Kresach, na terenie obecnej Ukrainy praktycznie w każdej miejscowości znajdował się polski kościół katolicki. Większość tych budowli przetrwała komunizm, demokracji na Ukrainie już nie przetrwa.

1 z 24 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Fot. Maciej Mrozik (3MMedia)
Fot. Maciej Mrozik (3MMedia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, acz ponure fotografie.
Niestety, gdy odchodzą prawowici gospodarze, a dana budowla (, cmentarz, kościół, pałac, zamek, synagoga, cerkiew) staje się niczyja to czeka ją marny los. Zrujnowane obiekty można spotkać w wielu krajach, najwięcej w krajach biednych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie właściciel tych obiektów? Czemu ich nie remontuje? Skoro są w takim stanie, to najwyraźniej nie są po prostu tam nikomu potrzebne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to nie Polaków ani Ukraińców wina. Jeden z największych agentów Zachodu "Glich", pułkownik i specjalista w czasie II Wojny Światowej od spraw Ukrainy, notabene chciał mnie przekabacić do wywiadu, powiedział tak: "Gdyby stosunki Ukrainy i Polski dalej ewoluowały w kierunku zjednoczenia tych krajów, problem mieliby wszyscy. Utworzyło by się najmocniejsze państwo w Europie, o najwyższym potencjale ekonomicznym, militarnym i każdym innym ze względu na postęp naukowy w społeczeństwie, surowce, położenie geograficzne i zbyt wielkie spokrewnienie pomiędzy tymi narodami. A do tego włączyła by się Litwa i Białoruś. Na taki "Gescheft" nie możemy sobie pozwolić i trzeba było ich skłócić, głupki sami się wytłukli".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 18.02.2012 23:52

Te zdjęcia choć wymowne nie oddają w pełni wielu tragedii które niekiedy rozgrywały się w pobliżu tych ruin.Na pocieszenie mogę stwierdzić że dziś mieszkający tam Ukraińcy są bardzo ale to bardzo pozytywnie nastawieni do Polaków.Kiedy sześć lat temu podróżowałem po kresach właśnie na Ukrainie byliśmy najserdeczniej przyjmowani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powtórzę tylko za Piotrem: "Z niemieckimi zabytkami zrobiliśmy to samo a z żydowskimi jeszcze gorzej. Czy zatem należy się dziwić?". Uzupełnię tylko, że z zabytkami ruskimi i łemkowskimi również. Można mnóstwo tego typu zdjęć napstrykać w Polsce. A na Ukrainie "kapkę" biedniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Aksena. Mówisz tak, jakby w Polsce nie było bandytów. Przypomniała mi się pewna chrześcijańska postawa. Chodziłem do szkoły z kolegą, którego ojciec był w UPA. Kiedy zmarł, włamano się do kaplicy cmentarnej w Nowogardzie. Wyciągnięto go na podłogę, wykonano wypróżnienie kału i moczu. Można tylko domyślać się dlaczego. Ja miałem możliwość poznania różnych bandytów, polskich też. Ot tak dla przykładu, był taki św.p Tyszko, nie miał dzieci(Nie pogniewa się chyba że wymieniłem), Ukraińcy są wierzącymi, to go nie zbezczeszczą.
Pracowaliśmy przy budowie. Jeden z ludzi był mało rozmowny, właśnie Pan Tyszko. Żaden z nas nie miał tajemnic a ten zastanawiał się nad każdym wypowiedzianym zdaniem. Za żadne skarby nie chciał powiedzieć o swojej przeszłości. No to poczekałem do pewnej libacji, kiedy dojrzał, zapytałem?
"Co Pan robił w tamtych wojennych czasach?" Odpowiedział: "Porządek na Wschodzie robiłem!" A gdzie Pan służył? Odpowiedział: "W KBW służyłem!" A jak Pan robił ten porządek? Odp.: "No, jak dostaliśmy cynk, że w ukraińskiej wsi jest u rodziców ktoś z członków UPA, to w nocy obstawialiśmy wieś przeważnie trzema tysiącami żołnierzy. Do wsi pod wskazany adres wysyłaliśmy patrol." No i co dalej: "Jak nie poddali się, to patrol wracał i padał rozkaz "ognia". No i co dalej?! Odp.: "No i nikt nie miał prawa przeżyć, żadne dziecko, kobieta, kura, kot, pies, kogut a nawet Polacy, którzy jakimś cudem tam żyli. Potem trzeba było to wszystko spalić, żeby śladu nie było i krzakami zarosło."
Parę minut siedziałem "jak zamurowany" i rzekłem: "Ale z Pana bandyta!" A on na to: "Panie! Panie! Ja tylko w Niebo strzelałem!" No dobrze a jaką broń Pan obsługiwał? Odp:"Ciężki karabin maszynowy!"
To co Pan pierdo...., że w Niebo Pan strzelał?! Jestem pod względem wojskowym dobrze wyszkolony i wiem, że ciężki karabin maszynowy daje się 100% bandycie! Inny psychicznie nie wytrzyma w takiej akcji!
Musiałem głośno do niego mówić, bo miał przytępiony słuch. Miałem się wstydzić za takiego Polaka?
Nie ja go powołałem do życia i sądzić nie będę. Zastanawia mnie tylko, dlaczego człowiek jak ma coś za skórą, to nie potrafi się uśmiechać? Ma to wyryte na czole. Tak to już jest: "Wielkość Boga i głupota ludzka nie zna granic."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 18.02.2012 23:02

Nie domagam się aby pan ujawniał kto panu dostarczył tych"informacji".Jeśli pan by się zapoznał z historią tego cmentarza to by pan wiedział że jego dewastacja zaczęła się w latach trzydziestych kiedy w Niemczech do władzy doszli faszyści, a w czasie wojny Niemcy dokonali reszty.Gdy na te ziemie weszli Polacy cmentarz już praktycznie nie istniał.Nie wiem na jakiej podstawie obwinia pan w podanym przez siebie linku okoliczną ludność polską.Chyba to teraz taka moda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Taliesin. Jeżeli chodzi o opisywany przeze mnie obiekt: link , dobrze zapoznałem się. A że nie ujawniam kto mi dostarczył, moja to sprawa. Natomiast dotyczące tego albumu, historie też znam. Stoi coś na przeszkodzie, żeby się jaśniej wyrażać? Ja nie chowam się za rogiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to Aksena ma do rzeczy? Do czego to przyłatać?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aksena
  • Aksena
  • 18.02.2012 21:06

Panie,Piotr Wierzbicki Dzisiaj 19:04.Doskonale wiesz ,że wiele rodzin Ukraińskich została przesiedlona na ziemie rowniez zachodnie i na Śląsk.W Nowogardzie i w dawnym szczecińskim , koszalińskim jest mnóstwo Ukraińców z tej akcji"Wisa' gdy wojsko polskie walczyło z bandytami z UPA !Wielu ma teraz nowa tożsamość i nowe czysto brzmiące polskie nazwiska .Prawda?Wiele rodzin , a które miały w swoich rodzinach banderowców , pozmieniała nazwiska na polskie .Odszukiwali się po wojnie w bardzo prosty sposób .Malowali futryny od okien , ploty na kolor niebieski.Jest jeszcze wiele takich domów w tak charakterystyczny sposób oznaczonych , a które przywołując swych ziomków do siebie .Prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.