Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9843 miejsce

Umierające zawody

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-20 21:20

Pijany jak szewc. Powiedzenie stare jak świat. Rzadziej obecnie używane. Tak jak profesja szewca - coraz rzadziej spotykana. Nie tylko ta. Znikają zawody kowala, zduna i zegarmistrza.

Pijany jak szewc. Powiedzenie stare jak świat. Rzadziej obecnie używane. Tak jak profesja szewca - mało spotykana. Nie tylko ta. Znikają zawody kowala, zduna i zegarmistrza.

u szewca / Fot. sxc - uqaldewKto jeszcze odwiedza szewca? W małych miejscowościach możemy spotkać zakłady szewskie. W piwnicach bloków, suterenach, rzadziej w eleganckich pawilonach. W dużych miastach sporo trudu i czasu zajmuje znalezienie szewca. Kto korzysta z usług zakładów szewskich? Nie należymy do bogatych społeczeństw. Nie każdego stać na kupno kilka razy w roku nowego obuwia. Owszem - powszechnie zdarza się chodzenie w całorocznym obuwiu, w tak zwanych adidasach. Ich ceny nie są zawrotne, ale i żywotność raczej krótka. Naprawić też się nie da.

Trafiają się zakłady szewskie z prawdziwego zdarzenia, mają nawet swoje strony w internecie.
Świadczą całą gamę usług: wymiana fleków, zelówek, obcasów, podbijanie obcasów, wszywanie zamków, korygowanie podeszwy, ścinanie obcasów, farbowanie butów, trwałe polerowanie i
rozciąganie obuwia, sklejanie pęknięć butów przy podeszwach i spodach, wymiana klamerek i sprężyn, szycie pantofli i inne usługi kaletnicze.

Trwałe obuwie jest drogie, ale można je reperować, tylko nie zawsze jest gdzie. Łatwiej jest z damskimi szpilkami czy kozaczkami. Ich producenci dostarczają z nową parą zapasowe i wymienne końcówki, które prawie każdy mężczyzna wymieni samodzielnie. W istniejących zakładach szewskich nie widzimy szkolących się uczniów. Nikt z młodych nie wiąże przyszłości z tym fachem. Istnieją również nieliczne zakłady szewskie wykonujące obuwie na indywidualne zamówienia. Klientami tych zakładów są ludzie majętni, często bardzo egzotyczni.

praca kowala / Fot. sxc - atroszkoJeszcze trudniej o kowala. Co prawda teraz jeździmy na mechanicznych rumakach, jednak pojawiły się szkółki jeździeckie, które muszą zadbać o swoje konie.
Jest jeszcze w Polsce kilka starych kuźni z tradycjami, przechodzącymi z pokolenia na pokolenie.

Na brak pracy nie narzekają, idą bowiem z duchem czasu. Oferują nowe usługi, często wręcz artystyczne. Kowalstwo jest w cenie. W Łaszkowie koło Kalisza kuźnia zajmuje się kowalstwem artystycznym poszerzonym o automatykę do bram, szlabany i bramy garażowe. Jest liderem na tym rynku w kraju. Wykonuje się tam stylowe bramy, ogrodzenia, kraty, balustrady, lampy, świeczniki, kwietniki i inne elementy kowalstwa artystycznego. Firma realizuje prace renowacyjne zabytkowych obiektów. Stare, tradycyjne kuźnie spotkamy natomiast w skansenach.

praca zegarmistrza / Fot. sxc - cxedZ zegarkami jest podobnie, jak z butami. Rynek zalewają tanie i tandetne zegarki elektroniczne, ale jest tez duży wybór markowych i solidnych zegarków mechanicznych, kwarcowych i elektronicznych.

Te nie wymagają prawie naprawy. Wystarczy wymienić co jakiś czas baterie. Nie każdego stać na solidny chronometr. Kupione za kilkadziesiąt złotych psują się, pękają i rysują się w nich szkiełka. Szukamy zatem zakładu zegarmistrzowskiego; ze świeczką.

W firmie zegarmistrzowskiej skorzystać możemy z następujących usług: wymiana baterii oraz pasków i bransolet, koronek i teleskopów, dorabianie szkieł, naprawa uszkodzonych kopert i bransolet, renowacja kopert i tarcz.

Młodzi nie garną się do tego zawodu. Mało popłatny a praca raczej nudna, precyzyjna i wymagająca cierpliwości, staranności i dokładności. Starzy rzemieślnicy w tym fachu narzekają na brak chętnych do przyuczenia do tego zawodu.

ciepło w domu / Fot. sxc - superdecorW dobie wysublimowanych technologii ogrzewania mieszkań prawie nie spotykamy pieców kaflowych. Są w starych wiejskich domach. W nowych - zwłaszcza stawianych według projektów katalogowych, centralne ogrzewanie polega na zainstalowaniu pieca gazowego, na olej opałowy lub paliwo tradycyjne. Montuje się też elektryczne ogrzewanie podłogowe, baterie słoneczne, piece na biomasę, kominki z płaszczem wodnym i co raz rzadziej piece elektryczne.

Ale od kilku lat panuje moda na piece kaflowe. Rozwiązania są przeróżne a wykonanie często wręcz artystyczne. Kto wykonuje obecnie takie piece? Porządnego zduna nie uświadczysz. Piece stawiają z reguły fachowcy od montażu tradycyjnych kominków. Ich umiejętności nie są gorsze od dawnych zdunów. Ciepło w takim domu jest najprzyjemniejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2010 13:27

@Robert - http://www.baza-firm.com.pl/dzialy/bazafirm/fullinfo.php?lg=_pl&idk=95246&st=Rymarstwo_Piotr_Konieczny-Artyku%B3y_je%9Fdzieckie-Pozna%F1

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2010 13:25

@Barbara - w mojej miejscowości nadal funkcjonuje Cech Rzemiosł Różnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2010 13:23

Masz rację Wojtku. Ale celowo nie zamieszczałem podsumowania, ponieważ każde miasto ma swojego szewca, zegarmistrza, rzadziej zduna i kowala. Oczekiwałem, że z dyskusji wyniknie niejako podsumowanie tego problemu. Z perspektywy kilku miast, które znam bardzo dobrze trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę o tych zawodach.
Na przykład zdun funkcjonuje doskonale współcześnie jako fachowiec od kominków. Każdy z nas ma swoje doświadczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazimierzu, zabrakło mi jakiegoś resumee.
Ładnie rozwijałeś ciekawy temat i nagle.... Koniec.Szkoda.
Wybacz, ale na razie poczekam z oceną :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Szwajcarii zegarmistrzów nie brakuje. Jest specjalna szkoła o b. wysokim poziomie, dyplom której jest wielce prestiżowy.
Czy Cechy jeszcze istnieją ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szukałem rymarza.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas nie tak źle , szewców jest trzech. Buty masz naprawione w pół godzinki.
Kowalstwo też nie ginie , link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawody giną bezpowrotnie bo państwo jest nieprzyjazne tradycji.!

link

http://www.youtube.com/watch?v=B6xgq9Zi2D4

pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.