Facebook Google+ Twitter

UMK, Optopol i japońska zazdrość

Spółka Optopol Technology istnieje od 1992 roku. Prezes Adam Bogdani wraz ze studentami fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu osiągnął wielki sukces, którego zazdroszczą mu najbardziej zaawansowani technologicznie Japończycy.

 / Fot. Screen ze strony www.optopol.com.plWspółczesna Japonia to światowy potentat jeśli chodzi o technologię. Jest to także jedno z najbogatszych państw świata. Zatem czy może ona w tej dziedzinie czegokolwiek i komukolwiek zazdrościć? Okazuje się, że tak. Założona 15 lat temu spółka Optopol Technology S.A. zajmująca się optyką, okulistyką i dermatologią wraz ze studentami UMK w Toruniu sfinalizowała budowę innowacyjnego urządzenienia diagnostycznego do badania ludzkiego oka. Japonia jest zainteresowana kupnem kilkuset sztuk w samym 2008 roku.

SOCT Copernicus, bo tak właśnie nazywa się urządzenie to okulistyczny tomograf do mikrochirurgii oka wykorzystujący tzw. tomografię spektralną. Badanie przy jego użyciu odbywa się całkowicie bezinwazyjnie, natomiast efektem badania są trójwymiarowe obrazy gałki ocznej w bardzo wysokiej rozdzielczości i uzyskane w czasie 50 razy krótszym. Jest to sprzęt najnowocześniejszy w swojej branży, dzięki czemu okulistyka wykonała potężny krok w przód.

Nowoczesny sprzet powstał dzięki solidnej współpracy studentów toruńskiego uniwersytetu pod kierunkiem prof. Andrzeja Kowalczyka, lekarzy okulistów a także śląskich inżynierów. Dzięki zainteresowaniu ze strony spółki Optopol urządzenie nabrało solidnego wyglądu a pierwszy testowy egzemplarz ukończono w 2005 roku mimo że pierwsze testy wykonywano już w roku 2001. Dalsze udoskonalanie tomografu odbywało się przy współpracy fizyków i okulistów z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Firma Optopol to firma wyjątkowo odważna jak na rodzimy rynek bo jako jedyna zaryzykowała potężnymi środkami finansowymi inwestując cztery lata temu w prace nad tomografem przy dość silnej konkurencji na świecie. Ponadto prezes Adam Bogdani zakwalifikowany został do finału konkursu Przedsiębiorca Roku 2008 organizowanego przez Ernst & Young, którego gala finałowa zaplanowana jest na 29 listopada br.

Dziś urządzenie to chluba firmy. Tomograf SOCT Copernicus produkowany przez firmę Adama Bogdaniego zaspokaja 20 proc. globalnego zapotrzebowania na tego typu urządzenia diagnostyczne. W Japonii w roku 2008 roku sprzedane zostanie ok. 200-300 sztuk urządzenia. Dystrubycją zajmuje się firma Canon na mocy zawartego w 2007 roku kontraktu. Tak oto prezes Bogdani z firmy produkującej oprawy i szkła do okularów zamienił swe przedsiębiorstwo w międzynarodowego potentata konkurującego z największymi firmami takimi jak Carl Zeiss.

Cała inicjatywa jest wspaniałym przykładem, że należy łączyć w największym możliwym stopniu zamiłowania i intelekt studentów z przemysłem. Umowa jaką podpisała toruńska uczelnia z firmą Optopol pozwala na dalszą współpracę nad udoskonalaniem tomografu, zdecydowano też by założyć specjalne centrum badawcze w Instytucie Fizyki UMK. Aby pozyskać więcej środków Optopol wszedł na GPW z zamiarem uzyskania ok. 100 mln zł z tytułu emisji akcji. Firma ufundowała też stypendia dla studentów fizyki pierwszego roku. To co jest najważniejsze to fakt, że tomograf jako najnowocześniejsze na świecie urządzenie w swojej klasie sprzedawane jest z napisem „Made in Poland”.

Źródła
1. Oficjalna strona Optopol, www.optopol.com.pl
2. "Głos Uczelni", listopad 2005, nr 11
3. Strona internetowa Ernst & Young, www.ey.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.