Facebook Google+ Twitter

Umowa abonencka ma błędy, bo autor podawał się za prawnika?

Współautorzy: Agnieszka Turek

Przeglądając umowę abonencką jednego z częstochowskich operatorów internetu, zauważyliśmy zapisy, które wzbudzały naszą wątpliwość, co do zgodności z prawem. Przypuszczenia potwierdził Rzecznik Konsumentów, który wszczął procedurę wyjaśniającą.

Umowa / Fot. Redaktor dyżurnyMiesiąc temu, przeglądając umowę abonencką zawieraną pomiędzy firmą @Alfanet Małolepszy Marcin, a abonentami, zauważyliśmy zapisy, które wydawały się sprzeczne z logiką redagowania umowy, jak i przepisami prawa. Idąc tym tropem, zwróciliśmy się z prośbą o analizę prawną tegoż dokumentu do Wojciecha Krogulca, Rzecznika Konsumentów w Częstochowie, który podzielił nasze stanowisko i przyznał rację.

W regulaminie stanowiącym załącznik do umowy, firma zobowiązała się do informowania klientów o przerwach w dostępie do sieci poprzez pocztę elektroniczną. Problem w tym, że ani umowa, ani pracownicy firmy, nie wymagają od abonentów posiadania adresu pocztowego.

- Istotnie pkt 3.5 regulaminu [załącznik do umowy – przyp. red.] w swoim brzmieniu narusza obowiązek udzielania rzetelnej i pełnej informacji swoim klientom, szczególne tym, którzy nie posiadają adresu poczty elektronicznej - wtóruje nam rzecznik. Wojciech Krogulec nie uznaje tego zapisu jako klauzuli abuzywnej, jednak...
- Osobiście bardziej skłaniałbym się w kierunku, że zachowanie przedsiębiorcy polegające jedynie na udzielaniu informacji o przerwach w dostawie Internetu, na adres poczty elektronicznej w przypadku, gdy nie ma obowiązku posiadania takiego adresu, narusza obowiązek rzetelnej i pełnej informacji, a tym samym może świadczyć o praktyce naruszającej zbiorowe interesy konsumentów - dodaje.

Kolejna ważna sprawa, to tryb powiadamiania o zmianach w treści umowy. W jednym z punktów informujących o powiadomieniach dotyczących zmiany umowy, jest mowa o wiadomości jedynie na adres poczty elektronicznej, ale jak już napisaliśmy - umowa nie przewiduje obowiązku posiadania adresu poczty elektronicznej. Zdaniem Wojciecha Krogulca zapis ten, ewidentnie narusza art. 384¹ w związku z art. 384 kodeksu cywilnego. - Co istotne w przypadku, gdy przedsiębiorca przy zmianie regulaminu nie doręcza konsumentowi tych zmian, nie wiążą one konsumenta (art. 384 k.c.) - uspokaja rzecznik. Co ciekawe, konsument zobowiązany jest poinformować o zmianie swoich danych listem poleconym, natomiast przedsiębiorca, jak wyżej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry artykuł. Sam korzystam z usług tej firmy. Robię to tylko i wyłącznie z braku innego rozwiązania aby mieć dostęp do internetu. Firma ta zaczyna stosować praktyki monopolistyczne. Postępują z klientami coraz gorzej a jedyna reakcja (wyuczony tekst pracowników) na zgłaszany problem brzmi : "proszę pana mamy ponad pięć tysięcy klientów" i nikt się nie skarży. He,he....Mcdonald`s ma codziennie miliony a jakoś standardy podejścia do klienta mają inne;-)
Widać duży wkład autora w tą prace. Warto aby pokazał finał tej sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2009 23:06

A dla mnie sytuacja jest dziwna jeśli ktoś całkowicie dobrowolnie (nie ma obowiązku korzystania z usług tego konkretnego operatora) zawarł taką a nie inną umowę to powinien ponosić jej konsekwencje. Czas by wreszcie ludzie zaczęli czytać umowy zanim je podpiszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za ten artykuł, komentarze są zbędne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dużo włożonej pracy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobra robota - intrygujący temat i właściwe, wyczerpujące podejście. Brawo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz posypią się komentarze i plusy :) lub minusy

Jeśli ludzie czytają tzn, że nie jest żle:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I nikt nie komentuje? No tak, łatwiej ochy i achy wydawać z siebie gdy materiał "pasuje czyimś gustom"...
A szkoda, bo wielką pracę wykonał autor (i współautorka), zrobił coś nie dla siebie, ale dla wielu obywateli. A zatem dziennikarstwo obywatelskie, oddolne, społeczne, w imieniu obywateli.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.