Facebook Google+ Twitter

Umowa gazowa z Rosją podpisana

Po wielu rozmowach pomiędzy wicepremierami Polski i Rosji, Waldemarem Pawlakiem i Igorem Sieczinem, w końcu zostało podpisane porozumienie o zwiększeniu dostaw gazowych do Polski.

 / Fot. upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Waldemar_Pawlak_candidate_2010_D_crop.jpg- To porozumienie tworzy stabilne dostawy gazu bez przeszkód, wystarczające ilości w perspektywie do 2022 roku - informuje Waldemar Pawlak, cytowany przez tvn24.pl. - To porozumienie i te uzgodnienia przyczyniły się także do poszerzenia współpracy o nowe elementy wynikające z nowych regulacji na rynku europejskim.

Pawlak i Sieczin zapewnili, że tym razem porozumienie jest zgodne z prawodawstem polskim, rosyjskim i europejskim. - To zajęło więcej czasu, ale został on dobrze wykorzystany, bo zdobyliśmy nowe doświadczenie - powiedział Igor Sieczin. Owe doświadczenie będzie wykorzystywanie przy tworzeniu polsko- rosyjskich projektów min. z zakresu elektroenergetyki i dostaw ropy.

- Myślę, że jest wiele dobrych i sprzyjających okoliczności do tego, żeby firmy bezpośrednio podejmowały współpracę, bezpośrednio tworzyły warunki do realizacji kontraktów - wypowiada się polski wicepremier. Pozytywnie wypowiada się również strona rosyjska. Zdaniem wicepremiera Rosji, negocjacje dotyczące umowy gazowej są dobrym przykładem "przejrzystego podejścia, które uwzględnia wzajemne interesy i perspektywy długoterminowe".

Nowa wersja międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją przewiduje zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld metrów sześciennych rocznie (obecnie będzie to 10 mld metrów sześciennych). We wtorek projekt zaakceptował rząd.

Komisja Europejska nie otrzymała jak dotąd umowy operatorskiej, która jest częścią umowy gazowej. Bruksela chce skontrolować, czy wszystkie zapisy są zgodne z prawem unijnym. Strona polska zadeklarowała, że w przyszłym tygodniu przekaże dokumenty.


Umowa jest zgodna z prawem unijnym - przekonuje polski rząd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 30.10.2010 15:29

Świetnie, że wreszcie tą umowę podpisali. Rury po dnie Atlantyku nie ma. Umowa ta była więc jedynym rozsądnym wjściem. W tej sytuacji nie możn było dłużej podskakiwac i brzęczec ustrogami, bo moglibyliśmy tylko od tego zamarznąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń
emeryt 1943
  • emeryt 1943
  • 30.10.2010 15:13

-i za sprawą Pawlaka Ruscy znów nas WYDUTKALI!!!!!!!!!!Kiedy Polska będzie normalnym krajem???????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że autor artykułu nie zadał sobie trudu napisania dlaczego przy podpisywaniu traktatu na gaz z Rosji przez rząd PO/PSL protestowała UE .

Czy mam związku z tym wyręczyć praktykanta na redaktora ???

Z drugiej strony tematy strategiczne da losu państwa niewiele obchodzą zabierających tak chętnie głos na w24 .
Łatwiej pisać o pierdołach ,niż o konkretnych tematach w których wykazać się trzeba wiedzą .

Dlatego znany spec-lista od katastrof lotniczych Pan Kole-book , redaktor Kwak czy satyryczna Pani Jadzia raczej nie zabiorą głosu w tej sprawie. O innych nawet nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.