Facebook Google+ Twitter

Umowa o tarczy (prawie) zawarta

14 sierpnia 2008 roku można uznać dniem przełomowym na drodze do ulokowania w Polsce tarczy antyrakietowej. Umowę o rozmieszczeniu jej elementów podpisali w czwartek wieczorem w siedzibie MSZ negocjatorzy z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Polscy i amerykańscy negocjatorzy: Andrzej Kremer i John Rood, parafowali 14 bm. w siedzibie MSZ umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Umowę parafowano w obecności szefa MSZ Radosława Sikorskiego. / Fot. PAP/Tomasz GzellPo wielu miesiącach długich, chwilami trudnych negocjacji ws. tarczy antyrakietowej w Polsce, w końcu doszło do podpisania umowy wstępnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Znaleziono kompromis. Zaowocował on spotkaniem negocjatorów w MSZ: Andrzeja Kremera i Johna Rooda.

W siedzibie MSZ wielomiesięczne negocjacje podsumował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dumnie przyznał, że osiągnął ws. tarczy to, o co zabiegał. Mianowicie, wzajemne zobowiązania wojskowe i niewojskowe służące obronie państw, wynegocjował również wkład USA w modernizację Wojska Polskiego,
baterię rakiet Patriot oraz dodatkowy garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. Mimo dużych wymagań Amerykanie przystali na warunki, jakie postawiła strona Polska.

Ale czy umowa wstępna daje pewność, że będzie ostateczną?

W swoim wystąpieniu Sikorski wyraził nadzieję o jak najszybszym podpisaniu umowy końcowej. Będzie miało to miejsce w Warszawie, wtedy też on i Condolezza Rise ze strony amerykańskiej podpiszą ostateczną umowę. W Polsce dokument ten przejdzie jeszcze głosowanie rządu i zatwierdzenie prezydenta.

Czwartkowe negocjacje, zakończone porozumieniem co do warunków rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce spotkały się z różnymi opiniami. Większość rządu, oprócz polskiej lewicy pozytywnie wyraziło się o postawieniu parafki. Również premier i prezydent byli zgodni, że jest to bardzo ważny krok w stosunkach polsko-amerykańskich.

Premier w rozmowie z dziennikarką TVN24 w czwartkowy wieczór powiedział: - Przekroczyliśmy Rubikon.
Jego zdaniem jest to zaledwie mały krok, na drodze do zwiekszenia bezpieczeństwa Polski przed zagrożeniami ze strony świata. Tarcza ma być gwarancją bezpieczeństwa. W razie zagrożenia terroryzmem, jako członkowie NATO i równi partnerzy Ameryki, będziemy mogli liczyć na pomoc ze strony sojuszników.

- Tylko źli ludzie powinni się obawiać - takich słów w swoim przemówieniu użył minister Sikorski.
Podsumowując to spotkanie zaprosił wszystkich obecnych w siedzibie MSZ na symboliczną lampkę szampana, aby uczcić sukces negocjatorów, sukces polsko-amerykańskiego porozumienia.


* * *
Parafowanie - to poświadczenie dokumentu skróconą postacią podpisu (czyli parafką). Parafowanie stosuje się np. do kopii dokumentów, dokumentów roboczych, dokumentów o mniejszym znaczeniu, oraz dokumentów wymagających zatwierdzenia. Stąd w znaczeniu prawniczym parafowanie to takie podpisanie umowy, które nie niesie za sobą jeszcze żadnych skutków prawnych, a jedynie oznacza zgodność i dobrą wolę stron przed podpisaniem dokumentu końcowego.

W procedurze zawierania umów międzynarodowych, parafowanie umowy dokonywane jest zazwyczaj przez urzędników niższej rangi - np. pełnomocników rządów. Oznacza ono, że treść umowy została ostatecznie uzgodniona, a sam dokument oczekuje na podpisanie przez wyższych urzędników. Parafowanie stosuje się najczęściej wtedy, gdy zamierza się nadać danej umowie międzynarodowej szczególną wagę i świetną oprawę.


Źródło informacji - tvn.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak wybuchla Druga Wojna Swatowa kto pszyszedl do pomocy Polski? Nikt! To bylo pomimo podpisania traktu obronnego z Anglia i Francja. Oni mogli wyslac betaljon lotniczny i zbombardowac Niemieckie bazy wojskowe, ale tego niezrobili. Jedenescie czy ile rakiet obronnych USA nie obroni Polski przed atakami Rosyjskim. Gruzja z gwarancja USA zaatakowala Osetie Poludniowa mordujac okola 2.000 bezwinnych obywateli. Rosja zareagowala wysylajac wojska by zapobiec temu mordu. Jak to rozni sie od tego co stalo sie w Kosowo (byla Jugoslawia) i obecnie jest propagandowane w Taibet (obecne Chiny). Tez niezapomnijmy ze wojna USA z Iraqiem niebyla prowokowana przez Iraq, ale USA. Media zachodnie, takze w Polsce, zwalili wine na Rosje. To jest wielkie klamstwo. Pszeczytajcie historie dzialan USA na obkolo swiata. Jezeli chodzi o imperializm to USA ma bazy wojskowa w kazdym koncie swiata. Polska jest nastepna ofiara. Na co Polska liczy? Na nastepna tragiczna ofiara? Obudzidzie sie ludzie, albo pomozcie mi wrocic do kraju!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rakiety jak dawno na Kubie Rosja dała rakiety tracze ale były Rakiety atomowe, tak Ameryka ma zrobić w Polsce.
ile cii Politycy będą żyć za to ( zdrada, każdy co miał palca w tym nawet generał i marszałek) ?
:-E) każdy z nich dostał Miliona dolara za tą zdradę jak nie więcej....

Piłsudski pogonił tych zdrajców i wroga Polski z zachodu jak cii Masoni i inne. Poznaj historie każdego i rodziców i wiarę to poznasz kim jest.
-Polska jest wielka jak Francja i inne co Powinien mieć swoje rakiety atomowe i łodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.