Facebook Google+ Twitter

Umowa SOFA: Polska nie zgadza się na amerykańskie warunki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 18:30

Ministerstwo Obrony Narodowej nie podpisze dziś umowy SOFA ze stroną amerykańską - dowiedziała się IAR. Umowa określa warunki przyszłego stacjonowania żołnierzy USA w naszym kraju.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Amerykanie są niezadowoleni z polskiego tłumaczenia dokumentu. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych dyskutują nad każdym, nawet najdrobniejszym zwrotem. Chodzi o zapis przewidujący, że amerykańscy żołnierze będą w pierwszej kolejności podlegać polskiemu prawu. Dotychczas Amerykanie niechętnie godzili się na takie rozwiązanie. Jak do tej pory udało się to wynegocjować jedynie Hiszpanom.

Jeszcze w środę Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniało, że sprawa podpisania SOFY to formalność. Tym bardziej, że we wtorek dokument ten został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Ministrów. Po podpisaniu przez przedstawicieli MON i stronę amerykańską SOFA miała trafić do parlamentu, który musi umowę ratyfikować.

SOFA była negocjowana przez kilkanaście miesięcy. Eksperci z Polski i Stanów Zjednoczonych spotykali się na zmianę w Warszawie i Waszyngtonie. Ostateczne warunki udało się ustalić zaledwie kilka tygodni temu. Jak się okazało, nie do końca.

SOFA to umowa, bez której amerykańscy żołnierze nie będą mogli stacjonować na terenie naszego kraju. Są oni potrzebni do obsługi baterii rakiet Patriot. Z wcześniejszych wypowiedzi szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego można było wnioskować, że Patrioty pojawią się w Polsce w marcu przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.