Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowy biznesowe w Kosowskim Biurze Łącznikowym w Belgradzie

Bogumiła Nowak
Bogumiła Nowak
Agim Shahini, Amir Haziri i Nanad Rašić
Agim Shahini, Amir Haziri i Nanad Rašić
Stosunki kosowsko-serbskie stopniowo się normalizują. Wojenne konflikty i zbrojne starcia powoli odchodzą do przeszłości. 18 maja podpisano pierwsze umowy o współpracy gospodarczej.

W Kosowskim Biurze Łącznikowym w Belgradzie (Serbia) spotkali się przedstawiciele biznesu z Kosowa i Serbii. W ramach wizyty w Serbii, Agim Shahini, przewodniczący Kosowskiej Agencji Biznesu (Kosovo Business Alliance), spotkał się z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej Serbii, Nenadem Rašićem. Razem z szefem kosowskiego biznesu do Biura Łącznikowego przybyli przedstawiciele różnych firm z Kosowa.
Delegację powitał pierwszy sekretarz Urzędu Kosowa w Serbii, Amir Haziri. Zaznaczył, że wizyta i spotkania związane są z zawarciem umów w Belgradzie i Kragujevacu. Co istotne i ważne to, że po raz pierwszy od ogłoszenia niepodległości przez Kosowo zawierane są pierwsze umowy międzypaństwowe między Kosowem a Serbią. To ogromny przełom we wzajemnych kontaktach obu stron niedawnego konfliktu.

Kosowska Agencja Biznesu KBA podpisała dwie umowy o współpracy. Pierwsza z Centrum Innowacyjnej Energetyki Teslianum z Belgradu. Druga umowa podpisana przez prezesa KBA, Shahini zawarta została z Serbską Izbą Gospodarczą regionu Kragujevac. Takie umowy zawierane przez Kosovo Business Alliance z odpowiednikami z Serbii gwarantują wymianę gospodarczą. Tak więc produkty eksportowane z Kosowa będą pojawiać się na rynku serbskim i mogą być konsumowane przez tamtejszych obywateli. To korzystne dla obu stron. Kosowarzy zyskują bliski rynek zbytu. Natomiast Serbowie tradycyjnie odpowiadające im produkty.

Doceniono też Amira Hazirija, pierwszego sekretarza Biura Łącznikowego Kosowa w Belgradzie za bardzo udaną realizację pierwszej wizyty delegacji z Kosowa w Serbii. To jego zasługa, że doszło do podpisania dwóch umów, dzięki którym produkty konsumpcyjne z Kosowa zagoszczą na rynku serbskim. Haziri wykazał tym samym, że Kosowskie Biuro Łącznikowe w Serbii prowadzi pożyteczną i bardzo potrzebną misję, przełamującą stereotypy i przyczyniającą się do naprawy stosunków między Kosowem a Serbią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto