Facebook Google+ Twitter

Umowy tymczasowe już nie bezterminowe!!!

Po trwającej związkowej batalii o ograniczenie pracy tymczasowej, umowy terminowe mają zostać ograniczone do 36 miesięcy, po tym okresie umowa ma zostać przekształcona w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że ograniczenie bezterminowych umów tymczasowych w zakresie zatrudnienia to skutek głównie nakazu KE po złożeniu skargi przez KK NSZZ „ Solidarność” do Komisji Europejskiej.

http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/solidarnosc-skarzy-do-ke-na-polske-ws-umow-na-czas-okreslony/print/

http://prawo.rp.pl/artykul/1074268.html

Wcześniej Solidarność prowadziła ogólnokrajową kampanię na rzecz ograniczenia stosowania umów śmieciowych w Polsce.

http://www.rp.pl/artykul/946213.html

Problem stosowania umów terminowych w Polsce jest problemem bardzo poważnym. Jak się, bowiem okazuje Polska jest w tym względzie europejskim liderem. Problem ten dostrzegł nawet jeden z najbardziej opiniotwórczych mediów biznesu w Polsce.

http://forsal.pl/artykuly/651223,polska_europejskim_liderem_umow_terminowych.html

Pozostaje, więc zapytać, dlaczego tak ważnego problemu nie dostrzegły władze tego kraju?

W mojej ocenie nadużywanie stosowania umów terminowych w Polsce jest skutkiem uprzywilejowanego traktowania zagranicznych inwestorów zarówno przez rządzących jak samorządowców, którzy również ponoszą za to odpowiedzialność.

Globalne koncerny działające w specjalnych strefach ekonomicznych, które nazywam „specjalnymi strefami ekonomicznego wyzysku”, zatrudniają zdecydowaną większość pracowników właśnie na umowach terminowych.

Prawdziwą eksplozję stosowania umów terminowych Polska przeżyła po tym jak specjalne strefy ekonomiczne zaczęły tutaj powstawać niczym grzyby po deszczu. Wraz z napływem globalnych korporacji potrzebujących głównie pracowników tymczasowych, zaczęły też powstawać agencje pracy tymczasowej. W ten sposób brutalna neoliberalna globalizacja dotarła do Polski.

Uprzywilejowane traktowanie zagranicznych koncernów w tym kraju musiało jednak doprowadzić do takiej właśnie sytuacji, gdzie większość pracowników zatrudniona w tych koncernach traktowana jest jak wyrobnicy.

Nadużywanie stosowania umów terminowych jest charakterystyczne dla krajów neokolonialnych podporządkowanych interesom globalnych korporacji a nie krajów rozwiniętych. I w tej właśnie grupie neokolonialnych krajów znajduje się Polska.

Ograniczenie bezterminowych umów tymczasowego zatrudnienia do okresu 36 miesięcy jest krokiem w dobrym kierunku, jednak krokiem daleko niewystarczającym.

http://praca.interia.pl/news-rzad-przyjal-projekt-zmian-w-terminowych-umowach-o-prace,nId,1708359

Uważam, że należy w tym względzie prowadzić następujące zmiany przepisów Kodeksu Pracy. Umowa na okres próbny wynosi od 1-3 miesięcy. Umowa terminowa może być zawarta na okres nie krótszy aniżeli 6 miesięcy. Maksymalny czas stosowania umów terminowych wynosi od 12 do maksymalnie 18 miesięcy. Strona społeczna oraz pracodawcy w przepisach układów zbiorowych określą dokładnie okres, na jaki będą zawierane umowy terminowe.

Tak więc, przepisy zawieranych układów zbiorowych powinny zawierać okres, na jaki zostanie zawarta umowa terminowa. Dobrze gdyby te przepisy dotyczyły tylko pracowników należących do reprezentatywnych związków zawodowych.

Polska w tym względzie mogłaby skorzystać z dobrych wzorców obowiązujących w krajach skandynawskich czy Austrii po to by nasz kraj stał się rynkiem pracy dla pracownika a nie wyrobnika!!!

Mam tego pełną świadomość po analizie rynku pracy w Szwecji, Norwegii, Danii, czy Austrii, że pozycja pracownika jest zależna głównie od siły związków zawodowych. Im silniejsze są więc same związki zawodowe tym lepsza jest pozycja pracownika. Dotyczy to również skali stosowania umów terminowych oraz zabezpieczenia społecznego na wypadek bezrobocia. Tym samym należy zdać sobie sprawę z tego, że to więc od Nas zależy w jakich warunkach będziemy pracować!!!
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.