Facebook Google+ Twitter

UNESCO: Konflikty zbrojne pozbawiają miliony dzieci edukacji

Organizacja UNESCO opublikowała dziś raport, z którego wynika, że każdego roku w wyniku konfliktów zbrojnych blisko 28 mln dzieci na całym świecie pozbawionych jest dostępu do edukacji.

 / Fot. Pierre Holtz /UNICEF CAR/You are free: to share – to copy, distribute and transmit the work, to remix – to adapt the work/Wikimedia CommonDzieci i szkoły są dziś na linii frontu konfliktów zbrojnych z klasami, nauczycielami i uczniami postrzeganymi jako uzasadniony cel ataków - czytamy w raporcie "Ukryty kryzys: konflikt zbrojny i edukacja", sporządzony przez ekspertów UNESCO.

Zgodnie z wyliczeniami UNESCO, blisko połowa wszystkich dzieci nieuczęszczających do szkoły (ok. 67 mln w 2008 roku) zamieszkuje tereny objęte obecnie konfliktem zbrojnym. Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Afryce. Tylko w części subsaharyjskiej Czarnego Lądu każdego roku z podstawowej edukacji, w wyniku działań zbrojnych, rezygnować musi ponad 10 mln dzieci.

Tragiczna sytuacja panuje także w Azji i na Bliskim Wschodzie. W samym tylko Afganistanie w 2009 roku odnotowano 613 ataków na szkoły, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Afgańscy terroryści szczególnie upodobali sobie szkoły dla dziewcząt, które częściej od innych stają się celem ich zbrodniczej działalności. Ze względu na niepewną sytuację w prowincji Helmand władze zdecydowały się zamknąć blisko 70 proc. wszystkich placówek oświatowych.

W podobnym położeniu znajduje się również młodzież w Pakistanie, Palestynie i Jemenie. W tym ostatnim, w wyniku walk toczonych w 2009 i 2010 roku przez rebeliantów z siłami rządowymi, całkowitemu zniszczeniu uległo 220 szkół. Niemalże nie istnieje już system edukacyjny w Strefie Gazy. W wyniku izraelskich ataków w latach 2008 i 2009 śmierć poniosło tam blisko 350 palestyńskich dzieci, a kolejnych 1815 odniosło obrażenia. Zniszczeniu uległo natomiast prawie 300 szkół.

Raport pokazuje też przypadki werbowania dzieci przez oddziały rebeliantów, a niekiedy nawet regularne oddziały wojskowe. Około 300 tys. dzieci rozsianych jest po liniach frontu różnych konfliktów na całym świecie. "Dzieci-żołnierze" służą w aż dwudziestu krajach, głównie w Afryce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzieci są najbardziej bezbronne w tych wszystkich wojennych eskapadach! A zwłaszcza kosztem psychicznego życia młodych dziewczyn żołdacy w Afryce i w Afganistanie "zdobywają" wsie, szczycą się ich barbarzyńską sławą!... - Najgorsze jest to, że media na całym świecie żywią się tą padliną - ażeby zdobyć nowych czytelników do ich gazet!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Led
  • Led
  • 02.03.2011 14:07

niestety pieniążek oślepia i znieczula na wszystko co dzieje się wokół.
ważne są interesy, kasa i układy - przecież to po to wszczyna się wojny (pod przykrywką bezpieczeństwa oczywiście). co tam dzieci. dzieci można robić nowe. walczmy! rządźmy! pokazujmy potęgę! naszą dumę! WALCZMY WSZYSCY !

ps czy ktoś tutaj z Państwa wie, że libijkie władze strzelały do cywilów? do kobiet i uciekających małych dzieci? tego już się głośno nie powiedzialo. bo przecież byłoby niehumanitarnie. ALE TAK BYŁO. miałem okazję to widzieć. nie życzę takich obrazów.

uprawiana POLITYKA prędzej czy później doprowadzi nas do kryzysu. możecie mi wierzyć lub nie ale u nas będzie podobnie więc myślcie ludzie trochę więcej a nie zajmujcie sie rzucaniem w siebie argumentami czy lepsza ta partia czy inna. tam po prostu czas zrobić porządek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tak trudno docenić edukację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.