Facebook Google+ Twitter

UNESCO: Lokalne języki w Indiach wymierają

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-13 13:40

Dużej liczbie języków lokalnych używanych w Indiach grozi wymarcie - tak wynika z analiz UNESCO. Jeszcze do niedawna mieszkańcy Indii, których liczba przekracza miliard dwieście milionów, posługiwali się ponad sześcioma tysiącami języków i dialektów.

Obecnie zagrożonych wyginięciem jest ponad dwieście języków lokalnych. W większości używają ich przedstawiciele mało liczebnych grup plemiennych. Zamieszkują oni najtrudniej dostępne regiony Indii, najczęściej archipelag Andamanów i Nikobarów, odludne rejony himalajskie oraz lasy tropikalne w centralnych Indiach.

Powodem zanikania języków lokalnych jest silna ekspansja ogólnonarodowego języka hindi, a także obecność języka angielskiego w indyjskich miastach, do których migrują mieszkańcy regionów peryferyjnych.

Zgodnie z indyjską konstytucją, w kraju obowiązują 22 języki oficjalne. Językiem łącznikowym między bardzo odmiennymi regionami Indii jest język angielski, także mający status języka urzędowego.

Językoznawcy podkreślają, że w Indiach wytworzyła się również specyficzna mieszanka języków hindi i angielskiego, która doczekała się nazwy - hindlish.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.