Facebook Google+ Twitter

UNESCO uznało pełne członkostwo Palestyny. Zobacz film

W głosowaniu przeprowadzonym dziś w Paryżu, przedstawiciele państw zrzeszonych w UNESCO uznali pełne członkostwo Palestyny. To dobry znak na drodze do niepodległości tego bliskowschodniego państwa.

 / Fot. Asad112/You are free: to share – to copy, distribute and transmit the work; to remix – to adapt the work/WikiCommonsPalestyna stała się dzisiaj 195 krajem członkowskim UNESCO. Za uznaniem jej członkostwa na szczycie UNESCO odbywającym się w Paryżu, zagłosowało 107 przedstawicieli państw zrzeszonych, 14 było przeciwnych, a 54 wstrzymało się od głosu.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania na paryskiej sali rozległy się gromkie oklaski. Przedstawiciel Palestyny przy UNESCO, cytowany przez serwis CNN, określił dzisiejszą decyzję jako "przełomową".

Radości nie wykazali ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Izraela, którzy głosowali przeciwko uznaniu członkostwa Palestyny. Przedstawiciel Izraela stwierdził, że "przyjęto wersję science fiction, przez wpuszczenie nieistniejącego państwa do naukowej organizacji". Wcześniej Stany Zjednoczone zagroziły, że zaprzestaną finansowania UNESCO, jeśli organizacja przyzna Palestynie pełne członkostwo.

Wynik dzisiejszego głosowania formalnie nie będzie miał wpływu na niepodległościowe dążenia Palestyny. Kwestią pełnego uznania państwa palestyńskiego przez społeczność międzynarodową wciąż zajmuje się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz jak zareagowano na ogłoszenie wyników głosowania.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.