Facebook Google+ Twitter

Unia chce podnieść pensję minimalną. O 600 zł

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-22 11:14

Deputowani Parlamentu Europejskiego przegłosowali rezolucję, która stanowi, że płaca minimalna we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej powinna wynosić 60 proc. średniej pensji.

Rezolucja Parlamentu nie jest jednak wiążąca - dopiero gdy Komisja Europejska przyjmie projekt takiej regulacji, kraje członkowskie będą musiały się do niego zastosować. Mamy więc jeszcze czas na to, by przemyśleć czy podwyżka płacy minimalnej jest dla Polski korzystna.

Jak podaje dziennik.pl pensja minimalna w Polsce wynosi 42 proc. średniego wynagrodzenia. Gdyby pomysł Parlamentu Europejskiego wszedł w życie, pensja w Polsce musiałaby wzrosnąć z 1317 zł brutto do około 2000 złotych. Według Adama Ambrozika, eksperta Pracodawców RP „jest to niewykonalne”. Dziś pewne jest to, że w przyszłym roku stawka najniższej płacy w Polsce wzrośnie o 69 zł, czyli do 1386 zł.

Pomysłodawcami projektu wzrostu płac w krajach Unii Europejskiej, są stare państwa członkowskie. Głównym rzecznikiem idei są Niemcy, którym zależy na spadku konkurencyjności gospodarek krajów Europy Środkowej. Z niższą stawką płacy minimalnej w nowych państwach członkowskich UE związane są bowiem lepsze warunki gospodarcze dla inwestorów i przedsiębiorców.

Nowa stawka minimalnego uposażenia dla krajów takich jak Polska, może okazać się zdradliwa. Pensja minimalna wzrośnie, a zaraz za nią wzrośnie odsetek bezrobotnych i pracowników szarej strefy, z którą już dziś mamy problemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kazik Rubaszny
  • Kazik Rubaszny
  • 08.06.2011 07:28

Podniesienie placy minimalnej do 2tys czyli 60% sredniej spowoduje wzrost sredniej placy w polsce, co z powoduje wzrost placy minimalnej, co spowoduje wzrost placy sredniej, co spowoduje wzrost placy minimalnej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Kmietowicz
  • Grzegorz Kmietowicz
  • 22.10.2010 22:47

Autorkę odsyłam do felitonu w Rzeczpospolitej
http://blog.rp.pl/blog/2010/10/22/anna-slojewska-%E2%80%9Edziennik%E2%80%9D-lepszy-od-radia-erewan/
i proszę i sprostowanie nieprawdziwej informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.