Facebook Google+ Twitter

Unia chce walczyć z pijaństwem. Alkohol będzie sprzedawać tylko państwo?

Czy już wkrótce sklepy z alkoholem będą państwowe, trunki znikną z reklam, a sprzedaż wyskokowych napojów będzie trwała tylko 8 godzin dziennie? Tego chce Światowa Organizacja Zdrowia i Unia Europejska.

Czy alkohol zniknie z centrum miast? / Fot. Len Rizzi, domena publicznaCzy szykuje nam się wojna z alkoholizmem? Unia Europejska rozważa wprowadzenie przepisów, które znacznie ograniczą sprzedaż trunków. Według UE, alkohol mógłby być sprzedawany tylko przez państwo i na obrzeżach miasta, wyłącznie przez 8 godzin dziennie. Ponadto zabronione zostałyby reklamy i działania marketingowe propagujące napoje z procentami.

Pomysł Unii Europejskiej oznaczałby zniknięcie prywatnego handlu alkoholem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) radzi wstrzymać się z nadawaniem nowych koncesji - stare wygasną same. Dokument WHO jest jednak na razie tylko zaleceniem.

UE planuje zająć się ustawą, która miałaby ograniczyć problemy z alkoholizmem. Jeśli ustawa zostałaby przyjęta, to wszystkie kraje wspólnoty automatycznie musiałyby ją zatwierdzić.

Więcej czytaj w serwisie warszawa.naszemiasto.pl.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Barba Nera
 • Barba Nera
 • 19.02.2012 09:59

A poza tym to z pół litra cukru będzie pół litra? Jeśli tak to czy przypadkiem zawartość cukru w cukrze nie zmalała od czasów Komuny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barba Nera
 • Barba Nera
 • 19.02.2012 09:54

Fajny pomysł meliniarzy na robienie kasy! Nie wiedziałem, że tylu kombinatorów i meliniarzy w PE siedzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam małysz
 • adam małysz
 • 16.02.2012 16:14

Nie trawie systemu UE, wzrostu akcyz itd. Ale jako pijący okazjonalnie uważam, że sprzedaż alkoholu WYSOKOPROCENTOWEGO tylko przez 8 godzin polepszyła by stan umysłu polaków, zaoszczędziła pieniążki i nie nakaramilibyśmy koryta na Wiejskiej :) Każdy i tak posiada z 3 flaszki w domu więc w czym problem? Dodatkowo, że było by to na obrzeżach miast, miejscowa żuleria by przestała chlac bo za daleko do sklepu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
hoek
 • hoek
 • 16.02.2012 13:00

no i wrócą na nowo, pozamykane jakiś czas temu mety :) biznes będzie kwitł !
bimberek będzie się pędził na nowo i sprzedawał za grosze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
wiki
 • wiki
 • 16.02.2012 05:39

Monopol na rozpijanie obywateli będą mieć wyłącznie korporacje i sieci należące do polityków. Ciekawe jakie będzie następne ograniczenie? Nota bene, udupianie ludzi w Ujni Europejskiej postepuje w zastraszającym tempie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już to przerabialiśmy. ;-) Sprzedaż alkoholu od godz. 13:00 ;-)
Ograniczanie sprzedaży (poprzez limitowanie czasu sprzedaży) przyniesie odwrotny skutek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
No Name_B/c_I_can
 • No Name_B/c_I_can
 • 15.02.2012 22:54

Wątpliwe. Co do ogranicznonej sprzedaży alkoholu zgoda. Ograniczenia w reklamach ok. Jeśli się nie myle takie obostrzenia wprowadzono m.in. w Skandynawii. Co do reszty to mrzonki drodzy Państwo.

Lobby i państwa narodowe na to nie pozwolą. Utrata udziału w zyskach to raz. Niech cwaniaki poczytają więcej o skutkach prohibicji w USA na początku XX w.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 15.02.2012 20:00

Michale, a dokładniej. Unia Europejska to świetne słowo wytrych, ale pojęcie jest mgliste. Czy jest to inicjatywa Komisji, Komisarza, Parlamentu? Ponadto w prawie unijnym nie występuje termin ustawy. Występował w tzw. Konstytucji Europejskiej, ale zrezygnowano z niego w Traktacie z Lizbony.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł! Kilka wieków temu funkcjonował... Ktoś z plebsu nie mógł przecież ubić zwierzaka w lesie należącym do jego pana. Pan, łaskawca, nie dzielił się dobrami ze swoim wasalem. W końcu, władza pochodzi od Najwyższego... To przecież jemu wszystko się należy...

Co jakiś czas pogadamy sobie w większym lub mniejszym gronie o alkoholu link czy narkotykach link i na tym się kończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.