Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska a konflikt turecko-kurdyjski

Konflikt turecko-kurdyjski zaognia się. Parlament Europejski wezwał Turcję do wznowienia dialogu politycznego z Kurdami oraz demokratycznego rozwiązania sporów. Nie wykazał jednak chęci aktywnego udziału w procesie przywracania pokoju.

Wbrew tureckiemu prawu, zabraniającemu Kurdom publicznych zgromadzeń, wielotysięczny tłum obywateli kurdyjskich wyszedł 18 marca na ulice Stambułu i Diyarbakir w celu świętowania Kurdyjskiego Nowego Roku (Nowruz). Podczas obchodów noworocznych zginęło dwóch policjantów: jeden tureckiego pochodzenia i jeden kurdyjskiego. W zamieszkach, jakie wywiązały się w wyniku tłumienia obchodów, wielu Kurdów zostało rannych i aresztowanych. Świadkowie relacjonują, że przeciwko świętującym używano gazu łzawiącego rozpylanego z helikopterów.

W odpowiedzi na wyraźnie zaogniający się konflikt turecko-kurdyjski, członkowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili 30 marca na posiedzeniu w Brukseli raport nt. Rozwoju Turcji z 2011 roku, który zawierał kilka istotnych punktów i postanowień na temat stosunków turecko-kurdyjskich.

Europosłowie twierdzą, że Turcja powinna zapewnić kurdyjskim obywatelom wolność wypowiedzi, zrzeszania się i zgromadzeń, a także zagwarantować im polityczne, kulturalne i społeczno-gospodarcze przymierze. Podkreślono, że w przygotowaniach do konstytucji Turcja powinna zapewnić uznanie wszystkim wspólnotom etnicznym i religijnym potwierdzając światową opinię o nowoczesnym społeczeństwie tureckim. Zarówno po stronie tureckiej jak i kurdyjskiej odnotowano różne reakcje na propozycje reform. Kilka sugestii, w tym propozycja położenia kresu przemocy i ustanowienia międzynarodowego dialogu w celu rozwiązania sprawy kurdyjskiej, zostało odrzuconych przez większość europosłów.

Wielu parlamentarzystów wstrzymywało się od głosu lub uzasadniało swoją odmowną decyzję tym, że UE nie powinna angażować się wewnętrzne konflikty etniczno-religijne obu stron i że to zwaśnionym powinno się pozostawić kwestie rozwiązania ich sporu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.