Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii? Cameron ostrzega Merkel

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii zagroził wystąpieniem jego kraju z Unii Europejskiej, jeśli przewodniczącym Komisji zostanie Jean - Claude Juncker.

 / Fot. Toms Norde, Valsts kanceleja [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsJak dowiedział się "Der Spiegel", w czasie trwania ostatniego unijnego szczytu w Brukseli, w kuluarach, Cameron miał ostrzec kanclerz Niemiec Angele Merkel, że wybór Junckera zdestabilizuje jego rząd do tego stopnia, iż nie będzie mógł zagwarantować pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjski premier miał powiedzieć, że Juncker jest twarzą lat osiemdziesiątych, a nie rozwiązaniem problemów nadchodzących lat - podaje tvn24.pl.

Cameron uważa, że Juncker może zagrozić integracji europejskiej i pogłębić plany zreformowania więzi Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ponadto, premier zapowiedział, że w razie zwycięstwa jego Partii Konserwatywnej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, odbędzie się referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej wskazują szefowie unijnych rządów, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje Parlament Europejski. Juncker ma duże szanse, ponieważ opowiedziały się za nim już główne frakcje w Parlamencie. Ostatnio, jego kandydaturę poparła również Angela Merkel.

Do zwolenników Junckera należy także premier Donald Tusk, który podczas szczytu przywódców regionalnych Europejskiej Partii Ludowej powiedział, że Juncker jest najlepszym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, ponieważ "uosabia Unię Europejską w najlepszym wymiarze".

Głosowanie na przewodniczącego Komisji Europejskiej planowane jest na połowę lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.