Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska chce mediacji w sprawie Gruzji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-09 08:01

Cztery kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, planują wysłanie misji do Gruzji, by pomóc w rozwiązaniu konfliktu z Rosją - poinformowała agencja AFP.

Unijni dyplomaci potwierdzają, że prowadzone są rozmowy i nieoficjalnie dodają, że do wizyty może dojść w najbliższy wtorek. Sytuacja w regionie zaogniła się, gdy Moskwa zaczęła wspierać zbuntowane, gruzińskie prowincje - Abchazję i Osetię Południową.

Z misją do Tbilisi mają polecieć szefowie dyplomacji Polski, Litwy, Szwecji i Słowenii, kierującej pracami Unii. Zaplanowano spotkania między innymi z prezydentem i premierem Gruzji, co potwierdziła rzeczniczka szwedzkiego MSZ.

Byłaby to pierwsza próba unijnej mediacji w sporze Gruzji z Rosją. Warszawa na razie nie wypowiada się na temat ewentualnej misji, podobnie zresztą jak Lublana. Unijne źródła dyplomatyczne potwierdzają jedynie, że w najbliższy poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Polski, Szwecji i Słowenii będą rozmawiać z szefem litewskiej dyplomacji.

Tematem spotkania będą negocjacje Unii z Rosją na temat nowego porozumienia. Wilno blokuje rozpoczęcie rozmów, a zgodę uzależnia między innymi od większego zainteresowania Wspólnoty sytuacją w Gruzji i zaangażowania w rozwiązanie kryzysu. Jeśli uda się zorganizować unijną misję do Tbilisi, wtedy jeden z najważniejszych postulatów Litwy zostałby spełniony. A decyzja o rozpoczęciu negocjacji Brukseli z Moskwą mogłaby zapaść za niecałe trzy tygodnie, na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Bruskeli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.