Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23186 miejsce

Unia Europejska czy Rosja? Ukraina wybiera Chiny!

Zdawałoby się, że Ukraińcy stoją przed trudnym wyborem pomiędzy Unią Europejską, a Rosją. Tymczasem okazuje się, że koło ratunkowe w postaci wielomiliardowych inwestycji rzuca ktoś inny - Chińska Republika Ludowa.

Wiktor Fedorowycz Janukowycz / Fot. Pavol FrešoUkraina niczym piłka odbija się pomiędzy Brukselą, a Moskwą. Z jednej strony umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską, nad którą zaprzestano prac i to wywołało demonstracje w Kijowie. Setki tysięcy, głównie młodych Ukraińców, chce aby ich kraj obrał kierunek zachodni. Z drugiej strony Rosja dąży do zacieśniania stosunków swoją unią celną. Tymczasem prezydent Janukowycz obiera zupełnie inny kierunek - leci z oficjalną kilkudniową wizytą do Chin.

Może się okazać, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, bo już są wstępne obopólne korzyści wizyty. Chiński miliarder Wang Jing zamierza zainwestować w okolicach Sewastopolu, nad Morzem Czarnym. Pierwsza faza projektu o wartości ok. 3 mld dolarów przewiduje nowy port głębokowodny, przebudowanie istniejącego portu oraz rozbudowanie strefy ekonomicznej, która ma być gotowa również na innych chińskich inwestorów. Druga część inwestycji to m.in. budowa lotniska i stoczni (7 mld dolarów). Mimo, że chodzi o prywatne pieniądze to negocjacje oczywiście były silnie wspierane przez oba rządy.

Poza tak dużą inwestycją mówi się również o 3 mld dol. na projekty drogowe i transportowe na Ukrainie oraz 5 mld dol. kredytu, który niekoniecznie może być spłacany pieniędzmi, a np. zbożem. Porozumienia dotyczą również eksportu ukraińskich samolotów transportowych An-178 do Chin, a także przekazanie 3 mln hektarów ziemi pod inwestycje i 50-letnie wydzierżawienie terenów na Krymie.

Chińskie wsparcie i spory ekonomiczny sukces mogą przynajmniej chwilowo podtrzymać, a może i wzmocnić pozycję Janukowycza. Mogą również na jakiś czas uniezależnić Ukrainę od Brukseli i Moskwy.

Źródła:
Rzeczpospolita
CNBC
The Economic Times

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.