Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska - główny aktor w sporze o prawa Polaków na Litwie

Instytucje Unii Europejskiej są głównym aktorem w sporze polsko-litewskim o prawa polskiej mniejszości na Litwie.

Spór polsko-litewski o polską mniejszość nie jest rzeczą nową. Z jednej strony, Litwa nie zamierza ustąpić i nie wprowadza na swoim terytorium rozwiązań gwarantujących polskiej mniejszości, swobodnego kultywowanie własnej kultury i języka. Z drugiej strony, Polska upomina się o swoją mniejszość na Litwie, co jest rzeczą normalną. Polski MSZ i premier protestują, kiedy Litewskie władze utrudniają polskiej mniejszości zachowanie rodzimego języka i kultury.

W tym sporze należy podkreślić racje i słuszność obu państw. Z jednej strony polska strona walczy o prawa Polaków za granicą. Z drugiej Litwa przypomina, że Polacy żyjący na Litwie, są obywatelami litewskimi i w związku z tym muszą przestrzegać praw i obyczajów panujących w tym kraju. Ten argument jest oczywiście jak najbardziej słuszny i uzasadniony. Ale można odnieść wrażenie, że Litwa prowadzi wobec polskiej mniejszości narodowej, politykę asymilacyjną, co jest sprzeczne z Kartą Praw Człowieka przyjętą wraz z Traktatem Lizbońskim, który Litwa podpisała. Prawa mniejszości, które ustanawia między innymi karta Praw Człowieka Unii Europejskiej, jak również Karta praw człowieka ustanowiona przez RE, nie powinny być "martwą" literą prawną, tylko faktem na terenie całej Unii europejskiej i całej Europy!

Spor polsko-litewski znajduje się aktualnie w "martwym" punkcie, w prawdziwym impasie, który ciąży na stosunkach polsko-litewskich od wielu lat. A wiec jak przełamać ten spór? Zdaje się, że rozwiązanie, nie leży w sferze bilateralnych stosunków polsko-litewskich, ale bardziej w sferze Unii Europejskiej, jej instytucji i instrumentów prawnych, z których, nie wiedzieć czemu, polskie władze nie chcą jak dotychczas skorzystać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.