Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska i Chiny deklarują poprawę relacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-30 18:08

Unia Europejska i Chiny decydują się na zorganizowanie dwustronnego szczytu. Poinformowali o tym szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i premier Chin Wen Jiabao po rozmowach w Brukseli. Poprzedni, planowany 2 miesiące temu szczyt, został odwołany przez władze w Pekinie, które zaprotestowały przeciwko wizycie w Europie przywódcy Tybetańczyków i spotkaniom Dalajlamy z unijnymi politykami.

Po rozmowach w Brukseli chiński premier mówił o lepszej współpracy z Unią Europejską, większym zaufaniu i decyzji o zorganizowaniu spotkania. „Szczyt Unia Europejska-Chiny odbędzie się w możliwie bliskim terminie" - dodał.

Zadowolony z zapowiedzi szczytu był szef Komisji Europejskiej. Jose Barroso podkreślał, że Unia chce rozmawiać z Chinami i nie będzie unikać trudnych tematów. On sam - jak mówił - poruszył kwestię praw człowieka i Tybetu, ale szczegółów nie podał . „Mówiliśmy o tym w sposób konstruktywny, w duchu wzajemnego zrozumienia".

Chiński premier i szef Komisji Europejskiej zapewniali o poprawie relacji i współpracy w walce z kryzysem finansowym czy z globalnym ociepleniem. Nie wiadomo jednak, na czym ta współpraca miałaby polegać i w jaki sposób obie strony chcą zmniejszyć różnice.

W sprawach gospodarczych Unia od dawna zarzuca Chinom nieuczciwą konkurencję. Bruksela i Pekin różnią się też, jeśli chodzi o globalne ocieplenie. Wspólnota ma ambicje przewodzenia światu w walce ze zmianami klimatycznymi, a Chiny to jeden z największych trucicieli środowiska naturalnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.